Wraki samochodów znikają z krakowskich ulic. 10 miejsc parkingowych „odzyskanych” (ZDJĘCIA)

Stare, nieużywane, zapomniane…Straż Miejska w Krakowie odholowała samochody porzucone przez właścicieli. 

W ostatnich dniach mieszkańcy Nowej Huty odzyskali kilka miejsc parkingowych. Z ulic najmłodszej dzielnicy Krakowa zniknęło 10 starych aut. Sześć z nich zostało odholowanych, a pozostałe cztery – po interwencji rejonowych – usunęli sami właściciele. 

Strażnicy usunęli auta z kilku nowohuckich osiedli: Szklane Domy, 2 Pułku Lotniczego oraz Dywizjonu 303. Usunięte przez strażników pojazdy nieużytkowane trafiły na parking miejski.

Kiedy pojazd staje się bezużyteczny jego właściciel powinien go wyrejestrować i poddać recyklingowi. Niestety nie wszyscy tak robią i pozostawiają swoje auto w przypadkowym miejscu, licząc na to, że nikt się nim nie zainteresuje. Takie myślenie jest błędne, ponieważ zarówno mieszkańcy, jak i strażnicy miejscy patrolujący osiedla, bacznie zwracając uwagę na porzucone auta.

Nie jest tajemnicą, że wraki pozostawione na ulicach Krakowa to duży problem. Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wielu wydawać, dlatego proces trwa czasem nawet kilka miesięcy. O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu. Ustawodawca nie precyzuje jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Przypominamy, iż funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Musi najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraku na parking strzeżony.

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Po ustaleniu, że pojazd jest wycofany z eksploatacji rozpoczyna się ustalanie właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem z terminem w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są drastyczniejsze środki.

for. SM w Krakowie

Problem wraków na krakowskich ulicach. Radnych Krakowa to mało obchodzi

Patrycja Bliska 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie