Obowiązek meldunkowy nie zniknie. Będą też liczyć ciąże

Znów trzeba będzie się meldować – informuje Radio ZET. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało już stosowne przepisy w tej sprawie, zakładające przywrócenie tego obowiązku. W życie mają wejść z początkiem 2018 roku.

Informacja Radia ZET, przez przypadek lub nie, jest nie do końca precyzyjna, bo obowiązek meldunkowy nigdy nie przestał działać. Miało to się stać w zeszłym roku, ale potem termin ten przesunięto na 1. stycznia 2018 roku. Obecne plany MSWiA sprawiają, że obowiązek meldunkowy nie zniknie.

Resort tłumaczy tę decyzję miedzy innymi wymogami bezpieczeństwa w obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie. Obowiązek obejmie obywateli polskich mieszkających w kraju (zdaniem ministerstwa ma to ułatwić choćby uczestnictwo w wyborach), ale także cudzoziemców przebywających w Polsce na stałe lub czasowo. Będzie im też nadawany pesel, zniknie za to rejestr zamieszkania cudzoziemców.

Dla potrzeb statystycznych będzie trzeba rejestrować urodzenia żywych, ale także martwych dzieci i przy okazji podawać dane o liczbie poprzednich ciąż, rodzajach porodów oraz wykształceniu i adresie zamieszkania rodziców.

Pocieszeniem niech będzie fakt, że procedurę meldunkową będzie można zrealizować przez internet.

Ministerstwo zapewnia, że to dla naszej wygody. Ale przede wszystkim chodzi o wzmocnienie kontroli. Urzędy chcą wiedzieć o obywatelach jak najwięcej, chyba chcą czuć, że jesteśmy ich… towarzyszami.

(wm, Radio ZET)

fot. Jan Lorek

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie