Wrzucił do kosza na śmieci… 60 tys. zł! A to był dopiero początek

fot. Pixabay

Oszuści w Krakowie znów atakują! Tym razem działają metodą na „na wnuczka’’ i „na policjanta”. Efekt? Wyłudzenie 160 tys. zł w trzy dni.

W Nowej Hucie 70-letni emeryt odebrał telefon od oszusta określającego się mianem funkcjonariusza CBŚ. Rzekomy mundurowy poinformował szczegółowo o zagrożonej gotówce ulokowanej w jednym z oddziałów krakowskiego banku.

– Pracownicy banku są skorumpowani i posiadają podrobione dokumenty na Pana nazwisko, wiąże się to ze stratą oszczędności – „ostrzegał” fałszywy funkcjonariusz.

Senior długo nie zwlekając dokonał wypłaty gotówki w kwocie 60 tys. złotych i zgodnie ze wskazówkami umieścił je… w koszu na śmieci. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, pieniędzy w koszu już nie było.

Podobna sytuacja miała miejsce dzień później, kiedy mężczyzna w wieku 75 lat w rejonie Bronowic na polecenie rzekomego funkcjonariusza krakowskiej policji, przekazał w ręce fałszywego kuriera oszczędności na ponad 36 tys. złotych.

Z kolei 3 września w rejonie Nowej Huty 90-letnia seniorka jednej z dzielnic spakowała oszczędności życia w worek na śmieci pozostawiając go… w altanie śmietnikowej. – Według zapewnień mężczyzny określającego się funkcjonariuszem policji działanie miało na celu uniknąć zagrożenia dla oszczędności w związku z utratą dowodu osobistego – informuje policja.

W tej sytuacji funkcjonariusze przestrzegają:

– W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni jest tą, za którą się podaje, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie żadnych informacji o sobie.

– Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.

– Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.
Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

– W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

ip

Zobacz także