Wśród mężczyzn zapanowała nowa moda. Idą do chirurga i… To już przesada?

fot. Pixabay

Z olbrzymim zamiłowaniem czytam zawsze wszystkie nowości świata beauty. Niezwykle cenne są dla mnie opinie specjalistów czy spostrzeżenia osób poddających się zabiegom, ale nie ukrywam, że chwilami świat jest o krok przed moimi wyobrażeniami.  Tym razem temat dotyczy “macho mouth” czyli zabiegów estetycznych, które mają na celu uwydatnienia dolnej wargi męskich ust bez feminizowania twarzy. Nie oceniam, lecz poddaję pod dyskusję… – pisze specjalnie dla KRK dr Izabela Załęska*.

Mężczyźni coraz częściej stają się klientami rynku estetycznego i jak wiecie z moich wielu artykułów – uważam, że to znakomite rozwiązanie. Kobiety stają się coraz bardziej wymagające względem własnej urody, a panowie nie pozostają w tyle. Stare powiedzenie, że mężczyzna spocony, pachnący cygarem jest wyznacznikiem męskości i siły, chyba już nie odzwierciedla dzisiejszego spojrzenia na kanon męskiej urody.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Wirtualną Klinikę, aż 55 % mężczyzn interesuje się zabiegami estetycznymi, a 27 % korzysta z nich regularnie. Jest to zdecydowanie akceptowane przez płeć piękną. Aż 84 % badanych kobiet jest za tym, aby panowie także korzystali z zabiegów, a 37 % badanych uważa, że zabiegi mogą poprawić męską atrakcyjność. Pytanie tylko do jakiej granicy jesteśmy tak tolerancyjni i co spowoduje, że szala przechyli się na drugą stronę lub temat przestanie być kontrowersyjny.

Przyjrzyjmy się dzisiaj ustom i kanonowi piękna wyznawanemu przez coraz większą liczbę panów na całym świecie.

Być jak Brad Pitt, Channing Tatum czy Henry Cavill

Nic dziwnego, że okolicą ust zainteresowali się także panowie. Wargi są symbolem zmysłowości, mogą wpływać na atrakcyjność człowieka. Osoby wykonujące zabiegi, często spotykają się z oczekiwaniami upodabniającymi nas do określonych idoli uważanych za atrakcyjnych fizycznie.

dr Izabela Załęska

W przypadku mężczyzn  i oczekiwań względem ust wzorcami są: Brad Pitt, Channing Tatum czy Henry Cavill. Według znanego na świecie chirurga plastycznego Dr Riana Maercksa popularność ta wynika z tego, że pełniejsza dolna warga wedle opinii panów daje im łatwiejszą możliwość budowania pozycji autorytetu i zaufania w nietypowy sposób. Zgodnie z teorią pozwala ona także na młodzieńczy wygląd, bo właśnie w czasie młodości dolna warga ma większą objętość.

Nie bez znaczenia jest także kwestia związana z podniesieniem opadających kątów ust, aby nadać twarzy wyraźnie  bardziej przyjazny wygląd. Te spostrzeżenia oraz pożądanie takiego efektu przez większość zgłaszających się panów, doprowadziła do powstania terminu „macho mouth”. 

Estetyka czy psychologia?

Oczywistym jest, że usta nie mogą być „doklejone” i w przypadku zmiany ich kształtu trzeba popracować nad całością wizerunku, ale usta są w tym ukierunkowaniu najistotniejszym punktem.  Tym samym Panowie zmieniają swój wizerunek i wedle ich oceny to nie tylko wizerunek, a sposób na ich postrzeganie. Zastanawiający jest fakt, co jest determinantą w tym przypadku? Samo poczucie, że wyglądają lepiej czy podprogowy odbiór przez otoczenie kreowanych cech osobowości?

Z krótkiej ankiety przeprowadzonej w Krakowie wynika, że nie jesteśmy aż tak tolerancyjni i męską pielęgnację akceptujemy w znacznie mniejszym stopniu niż korekta ust do stylu macho. Zastanawia mnie, gdzie leży granica i co dla Was jest OK. Pewnie wsadzam kij w mrowisko, ale jak to jest? Czy wykonujemy i nie przyznajemy się, żeby inni nas nie wyśmiali, a tylko podziwiali efekt uznany za naturalny? Czy przyznajemy się że wszyscy jesteśmy wzrokowcami i mimo wszelakich zaprzeczeń tego faktu deklarowanych głośno, szukamy dla siebie rozwiązania mającego na celu poprawę naszego wizerunku? A może chwalimy się efektami? Estetyka czy psychologia? Gdzie leży granica i prawda?

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Ich życie zmieniło się dzięki… przyjemnościom. 13 sposobów jak o siebie zadbać!

Zobacz także