Znamy kandydatów na nowego dyrektora Bunkra Sztuki. Zakwalifikowano pięć osób

Znamy nazwiska osób zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu na nowego dyrektora Bunkra Sztuki.

W środę w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się pierwsze posiedzenie komisji powołanej do przeprowadzenia konkursu na kandydata lub kandydatkę na stanowisko dyrektora lub dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie.

Do konkursu wpłynęło pięć ofert. Komisja konkursowa stwierdziła, że wszystkie złożone oferty spełniły wymogi formalne i do drugiego etapu zakwalifikowała: Delfinę Jałowik, Annę Łazar, Daniela Muzyczuka, Łukasza Trzcińskiego oraz Joannę Warszę.

Kolejne posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, odbędzie się 29 listopada 2023 r. Kandydata lub kandydatkę na dyrektora lub dyrektorkę galerii wybiera komisja konkursowa, a ostateczną decyzję o powołaniu podejmie prezydent Krakowa. Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej okres powołania może wynieść od 3 do 7 lat.

– Głównym zadaniem dyrektora lub dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie jest kierowanie instytucją, ale równocześnie realizacja zadań wynikających z miejskiego „Programu dla sztuk wizualnych 2032”. Galeria będzie głównym operatorem tego programu oraz partnerem miasta i środowiska sztuki w realizacji jego założeń. Dodatkowym istotnym kontekstem jest także współpraca w rozwoju Programu edukacji kulturowej w zakresie edukacji dla sztuki – informuje magistrat.

W pracach komisji uczestniczą: Katarzyna Olesiak – dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK (przewodnicząca komisji), Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Kultury (zastępca przewodniczącej), Barbara Skrabacz-Matusik – zastępca dyrektora ds. personalnych Wydziału Organizacji i Nadzoru UMK, Agnieszka Komar-Morawska – dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Denisiuk – zastępca dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Martyna Sobczyk i Renata Zawartka – przedstawicielki załogi Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Joanna Warchoł – prezes Zarządu Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Jarosław Suchan – przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

Od 2020 roku trwa remont siedziby Bunkra Sztuki. To pierwszy od ponad pół wieku remont galerii. Przebudowa ma potrwać najpóźniej do kwietnia 2024 roku. Na ten czas galeria swoją działalność statutową prowadzi w tymczasowej siedzibie ‒ w pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.

Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. W zorganizowanym w 2016 roku konkursie na przebudowę i rozbudowę Bunkra Sztuki zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia zwycięskiej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. Pracownia ta wcześniej zrealizowała między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie, obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w pałacu Morskich w Lublinie. Architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum.

Remont Bunkra Sztuki zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Ich realizacja byłaby dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, ze względu na lokalizację budynku – prowadzenie prac w obrębie dawnych murów obronnych i fosy.

Ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Ponadto galeria podjęła starania, aby kawiarnia była dodatkowo usytuowana w dotychczasowym miejscu, przed budynkiem.

Złota biżuteria z kamieniami naturalnymi – na jaki kamień się zdecydować?

 

 

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie