Wstrzymana budowa kolejnego szpitala polowego w Małopolsce

Fot. malopolska.pl

Na budowę szpitali tymczasowych rząd mógł wydać nawet miliard złotych. Tylko szpital w halach EXPO Kraków kosztował ponad 35 mln zł. W Tarnowie miał powstać kolejny, ale jego budowa zostanie wstrzymana. Wcześniej wstrzymano tworzenie takiej placówki w Szpitalu Żeromskiego.

Budowa szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka w Tarnowie może zostać zatrzymana – poinformowała Radio Kraków rzeczniczka wojewody małopolskiego, Joanna Paździo. Z kolei Rzeczpospolita podaje, że rząd na wszystkie szpitale tymczasowe wydał nawet miliard złotych. Szpital w halach EXPO Kraków to wydatek 35,7 mln złotych.

– Wojewoda Małopolski powziął informację, że termin zakończenia prac przy tym szpitalu, został określony przez prowadzącą pracę spółkę, na początek lutego. Wobec aktualnej sytuacji epidemicznej, w miarę stabilnego poziomu obłożenia łóżek, wojewoda będzie rekomendował ministrowi aktywów państwowych rozważenie możliwości zatrzymania na tym etapie prac w Jaskółce. W przypadku zwiększenia potrzeb w zakresie hospitalizacji pacjentów prace te byłyby kontynuowane – powiedziała Radiu Kraków rzeczniczka wojewody.

Między 800 milionów a miliard złotych mogą kosztować wszystkie szpitale tymczasowe. Rząd nie odpowiada na pytanie, ile wydał na szpital na Stadionie Narodowym – twierdzi poniedziałkowa „Rzeczpospolita” – informuje „Rzeczpospolita”. Gazeta powołuje się na odpowiedź na interpelację posłanki Hanny Gil-Piątek. Jak z niej wynika, 19 szpitali tymczasowych utworzonych przez wojewodów kosztowało ponad 518 mln zł, ale w tej kwocie nie kosztów 13 placówek zbudowanych przez spółki Skarbu Państwa oraz kosztów powstania szpitala na Stadionie Narodowym. To dlatego koszty wszystkich szpitali polowych gazeta szacuje między 500 mln a 1 mld złotych.

Jest za to cena za szpitala polowego w halach EXPO w Krakowie – to 35,7 mln złotych.

(red)

Zobacz także