Wybitni uczniowie odebrali nagrody edukacyjne miasta Krakowa (zdjęcia)

36 wybitnych uczniów krakowskich szkół odebrało wyjątkowe wyróżnienia – nagrody finansowe Ósmoklasista 100%, Mistrz Matury, Technik 100% i Specjalista 100%. Nagrody przyznawane są za najwyższe możliwe rezultaty na egzaminach zewnętrznych.

 – Aby uzyskać najwyższe możliwe rezultaty na egzaminach zewnętrznych, czyli napisać je niemal bezbłędnie, potrzeba ogromnej wiedzy i nie lada wysiłku. W tym roku sztuka ta udała się 36 krakowskim uczniom i uczennicom. Od miasta otrzymali oni teraz wyjątkowe wyróżnienia – nagrody finansowe Ósmoklasista 100%, Mistrz Matury, Technik 100% i Specjalista 100% – informuje urząd miasta.

Nagroda Ósmoklasista 100% przyznana została już po raz czwarty – w tym roku trafiła do 22 uczniów, którzy zdali wszystkie egzaminy wieńczące szkołę podstawową z najwyższym możliwym wynikiem, czyli na 100 procent. Nagrodę Mistrz Matury wręczono po raz drugi w historii – otrzymało ją pięć osób, które na egzaminach dojrzałości (wszystkich obowiązkowych i co najmniej dwóch na poziomie rozszerzonym) uzyskali z każdego z egzaminów co najmniej 92%.

Na nagrody mogą również liczyć uczniowie przystępujący do egzaminów zawodowych. Tym, którzy uzyskają 100 proc. punktów zarówno w części pisemnej, jak i praktycznej, w przypadku każdego ze zdawanych po raz pierwszy egzaminów, miasto od dwóch lat przyznaje nagrodę Technik 100%. Otrzymało ją w tym roku siedem osób, w tym pierwsza w jej historii absolwentka.

Podobnie trudne zadanie stało przed dwojgiem tegorocznych laureatów nagrody „Specjalista 100%” – to wyróżnienie dla uczniów szkół branżowych I stopnia, którzy zdając po raz pierwszy egzamin zawodowy, uzyskali 100 proc. zarówno w części praktycznej, jaki pisemnej. Również w tym gronie znalazła tym roku pierwsza w historii nagrody absolwentka.

W ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów miasto przyznaje nagrody uczniom, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce oraz na egzaminach, a także triumfują w prestiżowych konkursach i olimpiadach. W ostatnich latach Kraków rozszerzył program o nowe formy wsparcia uczniów, dzięki czemu do najlepszych z najlepszych trafiają atrakcyjne nagrody finansowe.

(fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie