Wybory. Najwięcej zwolenników Konfederacji mieszka na osiedlu Avia. KO na Woli Justowskiej

Zachodni Kraków był bastionem Koalicji Obywatelskiej, podczas gdy im bliżej wschodnich granic miasta, tym rosło poparcie dla PIS. Lewica zdobyła najwięcej głosów na Zabłociu, a Konfederacja na osiedlu Avia. Te wyniki pochodzą z raportu analityków Picodi Polska, którzy przeanalizowali wyniki wyborów do Sejmu z 2019 roku.

Analitycy sprawdzili jak rozkładały sie preferencji wyborcze w wyborach do Sejmu w 2019 roku na terenie  Krakowie. Przeanalizowano jak wyglądało poparcie 5 komitetów wyborczych w poszczególnych obwodach głosowania. Pod uwagę wzięto 405 stałych lokali wyborczych z pominięciem szpitali, domów pomocy społecznej i zakładów karnych. 

Koalicja Obywatelska najwięcej głosów uzyskała w zachodniej części Krakowa – na Woli Justowskiej, Zwierzyńcu, w Bielanach, Przegorzałach, Chełmie i Zakamyczu (obwody 141–145). Prawo i Sprawiedliwość odnotowało najwyższe poparcie na wschodnich obrzeżach Krakowa, w tzw. Zahuciu – Kościelniki, Ruszcza, Wyciąże. Lewica zgarnęła ponad 25 % głosów na Starym Podgórzu i Zabłociu. Poparcie PSL przekroczyło 10% na południowo-zachodnim krańcu Krakowa (obszar pn. Tyniec, wchodzący w skład obwodów głosowania nr 161 i 162) oraz w Olszy przy ul. Wieńskiej, Zaułku Wileńskim i al. 29 Listopada (obwód nr 66).
Z kolei Konfederację  szczególnie upodobali sobie wyborcy  w okolicach osiedla Avia – tam poparcie tej partii w ostatnich wyborach do Sejmu sięgnęło 18% (obwód 303).

W okręgu 13, obejmującym Kraków i powiaty: krakowski, miechowski i olkuski, do urn poszło ponad 649 tys. osób. 39, 56 proc. wyborców oddało głos na PiS, 30, 48 proc. – na Koalicję Obywatelską, 13,01 proc. – na Lewicę, 7, 99 proc. – na Konfederację, 7, 27 proc. – na PSL.

W Krakowie ( bez powiatów: krakowski, miechowski i olkuski) wyniki wyglądały inaczej. Na  KO swoje głosy głos oddało 35,3 proc. wyborców. PIS zdobył 33,2 proc. Trzecie miesjce zajęła Lewica z wynikiem ponad 15 proc. wyborców. Konfederacja uplasowała się na czwartym miejscu, z wynikiem 8,31 proc, a PSL zdobył 6,25 proc. poparcia.

Frekwencyjnym rekordzistą był obwód nr 77 na północy miasta obejmujący okolice osiedla „Bocianie Gniazdo” – w tym obwodzie frekwencja sięgnęła aż 94,11%. Drugim pod względem udziału w wyborach był obwód nr 121 (ul. Skarżyńskiego i Osiedle Akademickie) – 85,10%. Zamyka podium obwód nr 309 (Cichy Kącik i Czarna Wieś) – 83,23%

Patrycja Bliska 

 
 
 
 
 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie