Wybory prezydenckie 2020. Czy Andrzej Duda powinien się martwić? Takiego sondażu jeszcze nie było

Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda / fot. Twitter

Obecny prezydent Andrzej Duda wciąż jest liderem sondaży wyborczych. Ale ten najnowszy powinien zaniepokoić kandydata PiS i jego sztab, bo zanotował w nim aż 20-proc. spadek poparcia. Wyniki wyborów prezydenckich są coraz bardziej nieprzewidywalne.

Jak podaje RMF FM, na prezydenta Andrzeja Dudę chce głosować 39 proc. ankietowanych przez Kantar. Tak niskiego poparcia kandydat PiS nie miał jeszcze w sondażach robionych na przesunięte wybory prezydenckie. W porównaniu do poprzedniego badania tej samej pracowni (z kwietnia) Andrzej Duda zanotował spadek o 20 punktów procentowych.

Drugie miejsce zajmuje Rafał Trzaskowski, nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej. To pierwszy sondaż Kantar dla RMF,w których występuje Trzaskowski. I od razu może liczyć na 18 proc. głosów.

Trzecie miejsce przypadło Szymonowi Hołowni, którego popiera 15 proc. Ten kandydat zanotował blisko dwukrotny wzrost liczby chętnych do oddania na niego głosu.

Czwarty jest Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji, na którego chce głosować 8 proc. (wzrost o 3 punkty). Dopiero czwarty jest Władysław Kosiniak-Kamysz z 3-proc. poparciem (spadek o 4 punkty.

A co z drugą turą?

W drugiej turze – według sondażu Kantar – obecny prezydent wygrałby z każdym rywalem. Najmniejsza różnica głosów dzieli go od Szymona Hołowni.

Z Rafałem Trzaskowskim Andrzej Duda wygrałby stosunkiem głosów – 48 do 41 proc.

Szymon Hołownia w drugiej turze mógłby liczyć na 45 proc., a Andrzej Duda – na 47 proc.

Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz dostałby 39 proc., a Andrzej Duda – 50 proc.

Więcej – https://www.rmf24.pl/

Kiedy wybory

Wciąż nie ma pewności, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Politycy PiS nie kryją, że chcą, by marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła je na 28 czerwca.

GS

Zobacz także