Wybory prezydenckie 2020. Fatalny sondaż dla Andrzeja Dudy. Klęska w drugiej turze (AKTUALIZACJA)

pl.m.wikipedia.org

Tak fatalnego sondażu dla urzędującego prezydenta jeszcze nie było. Nie dosyć, że Andrzej Duda nie zostanie prezydentem w pierwszej turze, to w drugiej może przegrać zarówno z Rafałem Trzaskowskim, jak i Szymonem Hołownią. I to zdecydowanie.

Takie wyniki wyborów prezydenckich pokazuje sondaż wykonany przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Zespołu Centrum Studiów nad Demokracją Uniwersytetu SWPS. O wynikach tego badania pisze Gazeta Wyborcza.

Spada poparcie dla prezydenta

Andrzej Duda wciąż może liczyć na największe poparcie w pierwszej turze. Ale według najnowszego sondażu PBS popiera go 32 proc., 3 punkty procentowe mniej niż 10 dni temu.

Rafał Trzaskowski może liczyć na 25 proc. głosów. W porównaniu do poprzedniego badania najnowszy kandydat na prezydenta odnotował wzrost poparcia o 4 punkty procentowe.

Rośnie też grono zwolenników Szymona Hołowni, na które chce głosować 22 proc. To 3 punkty procentowe więcej.

Pozostali kandydaci mają poparcie poniżej 10 proc. Krzysztof Bosak może dostać 9 proc. głosów, Robert Biedroń – 6 proc., a Władysław Kosiniak-Kamysz – 5 proc.

A w drugiej turze…

Najnowszy sondaż po raz pierwszy pokazuje, że w drugiej turze obecny prezydent może przegrać. Nie tylko z Rafałem Trzaskowskim, ale również z Szymonem Hołownią.

I porażka Andrzeja Dudy byłaby znacząca. W starciu z nim Rafał Trzaskowski dostałby 57 proc. głosów, a Szymon Hołownia – aż 61 proc. Taki wynik to efekt przejęcia większości elektoratów kandydatów z pierwszej tury. Nawet część wyborców Krzysztofa Bosaka gotowa jest zagłosować na Trzaskowskiego lub Hołownię.

Nieco lepszy dla Andrzeja Dudy jest najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. W nim obecny prezydent wygrywa w drugiej turze wyborów, ale jego przewaga nad rywalami jest minimalna. A z jednym z kontrkandydatów – remisuje.

Chodzi o Władysława Kosiniaka-Kamysz, który w starciu z Andrzejem Dudą uzyskałby 45,3 proc. głosów, tyle samo co obecny prezydent. W starciu Duda-Trzaskowski wynik to 44,5 proc. do 44,3 proc.dla urzędującego prezydenta. A w pojedynku Duda – Hołownia byłoby 43,4 do 43,1 proc.

GS

Zobacz także