Wybory prezydenckie 2020. Kolejny kandydat na prezydenta RP z Krakowa

Już 11 komitetów zgłosiło Państwowej Komisji Wyborczej zamiar wystawienia kandydata w majowych wyborach prezydenckich 2020. Kolejnym kandydatem rodem z Krakowa jest Stanisław Żółtek, w latach 90. ubiegłego wieku wiceprezydent i radny miasta, europoseł w latach 2014-2019.

W wyborach prezydenckich może wystartować kilku kandydatów związanych z naszym miastem. Swoje komitety mają już zarejestrowane urzędujący prezydent RP Andrzej Duda i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ich rywalem zamierza być Stanisław Żółtek, którego komitet czeka na rejestrację przez PKW.

Stanisław Żółtek nie jest szerzej znany na ogólnopolskiej arenie. Karierę polityczną zaczynał jako krakowski radny w 1994 roku, został wybrany z list prawicowego komitetu. Kilka lat później został wiceprezydentem miasta, gdy Unia Polityki Realnej, której był członkiem, zawiązała koalicję z Unią Wolności i prezydentem Józefem Lassotą.

Stanowisko wiceprezydenta przyniosło mu największe kłopoty. W 2002 roku został zatrzymany i tymczasowo aresztowany pod zarzutem rzekomego przyjęcia łapówki. Miał to zrobić właśnie jako wiceprezydent, gdy – jak twierdzili śledczy – w zamian za 20 tys. zł zgodził się na szybsze wykwaterowanie lokatorów z kamienicy, którą wcześniej miasto sprzedało prywatnemu inwestorowi. W 2006 roku został uniewinniony, a cztery lata później wywalczył w sądzie 120 tys. zł odszkodowania za niesłuszne aresztowanie.

W kilku kolejnych wyborach, także na prezydenta Krakowa w 2010 roku,startował bez powodzenia. Do wielkiej polityki wrócił w 2014 roku, gdy dostał się do Parlamentu Europejskiego. W ubiegłym roku reelekcji jednak nie uzyskał.

W wyborach prezydenta swoich sił jeszcze nie próbował.

GS

Czy Andrzej Duda może przegrać?

https://krknews.pl/wybory-prezydenckie-2020-kto-jest-najwiekszym-zagrozeniem-dla-andrzeja-dudy/

Najnowsze

Co w Krakowie