Wybory prezydenckie w Krakowie. Wszystko co musisz o nich wiedzieć. Nasz poradnik

W niedzielę 28 czerwca odbywają się wybory prezydenckie. Głosować można w godz. 7-21. Gdzie w Krakowie możemy wziąć udział w wyborach? Co powinniśmy ze sobą zabrać do lokalu wyborczego? Co nas tam czeka? Jak poprawnie oddać głos? Tu znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborach prezydenckich w Krakowie.

28 czerwca Polacy wybierają prezydenta kraju na następne 5 lat. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00. Głosować można do godz. 21.00.

Gdzie głosować

Większość z nas może głosować w tym samych lokalach, co w poprzednich wyborach. W Krakowie powołano 447 obwodowych komisji wyborczych. Tylko 5 z nich znajduje się pod innym adresem niż podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

Poniżej znajdziesz wykaz wszystkich komisji z przypisanymi do nich adresami. Radzimy też, jak skorzystać z wyszukiwarki komisji, do której jesteśmy przypisani.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie można głosować w Krakowie. Adresy wszystkich komisji

W reżimie sanitarnym

Udając się na głosowanie trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Musimy go okazać przed otrzymaniem karty do głosowania.

Ale tym razem nie wolno też zapominać o maseczce lub przyłbicy. Do lokalu wyborczego trzeba wejść z zakrytymi ustami i nosem. Członek komisji wydający nam kartę do głosowania może zażądać odsłonięcia twarzy, by sprawdzić, czy zdjęcie z dokumentu zgadza się z rzeczywistym wizerunkiem.

Powinniśmy też wziąć ze sobą własny długopis. Wielu wyborców robi tak zawsze, ale tym razem chodzi o bezpieczeństwo – by nie korzystać z długopisu, którego dotykali inni.

Ze względów sanitarnych warto mieć też rękawiczki. Choć w komisjach powinien być dostępny płyn do dezynfekcji rąk.

Mogą być kolejki

Przed lokalami wyborczymi można spodziewać się kolejek oczekujących na możliwość oddania głosu. Nie tyle z powodu dużej frekwencji, choć w Krakowie dopisała się do spisu rekordowa liczba osób (37 tysięcy). Głównym powodem kolejek będą dodatkowe obostrzenia wynikające z trwającej wciąż epidemii koronawirusa.

Do lokalu może wejść ograniczona liczba osób. Na jednego głosującego muszą przypadać co najmniej 4 metry kwadratowe, konieczne jest zachowywanie 2-metrowego dystansu od innych głosujących. Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego zapewniają, że wszyscy stojący w kolejce na zewnątrz o godz. 21 będą mogli oddać głos. W poprzednich wyborach trzeba było być w środku lokalu wyborczego.

Jak głosować

Po okazaniu dokumentu tożsamości, trzeba się podpisać na spisie wyborców. Otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami 11 kandydatów na prezydenta, ułożonymi w kolejności alfabetycznej.

Głosowanie polega na postawieniu znaku „X” (dwóch przecinających się linii) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Aby głos był ważny, przecięcie linii musi znajdować się w środku kratki.

Na karcie do głosowania stawiamy tylko jeden krzyżyk. Postawienie znaku „X” przy dwóch lub większej liczbie kandydatów oznacza oddanie głosu nieważnego. Do takich zostanie doliczona także karta wyborcza, na której nie będzie ani jednego znaku „X”.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny (niewidomy może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a. Komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładkę na kartę.

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji, mąż zaufania ani obserwator społeczny.

Osoby z niepełnosprawnościami i starsze, mające trudności w poruszaniu się, mogą w Krakowie skorzystać z bezpłatnego transportu do i z obwodowych komisji wyborczych. Zapisy przyjmowane są przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami – 26 czerwca 2020 r. w godzinach 7.30 – 15.30 oraz w dniu wyborów 28 czerwca 2020 r. w godzinach 7.00 – 21.00 pod numerami tel. 12 616 5191 oraz 12 616 5076.

Kiedy wyniki

Nie wolno zapominać, że przez całą sobotę i w niedzielę do godz. 21.00 (chyba że z jakichś powodów głosowanie zostanie przedłużone) trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, roznosić ulotek, rozlepiać i zrywać plakatów, publikować sondaży.

Ale tuż po zamknięciu lokali wyborczych, główne stacje telewizyjne podadzą sondażowe wyniki głosowania.

Rzeczywiste wyniki niedzielnych wyborów mogą być znane we wtorek. Wprawdzie liczenie głosów w wyborach prezydenckich jest najprostsze ze wszystkich (jest jedna karta do głosowania),ale tym razem trzeba będzie tez policzyć znacznie więcej głosów oddanych korespondencyjnie. Ponadto trzeba będzie poczekać na wynik z zagranicy, gdzie chęć glosowania zgłosiła rekordowa liczba Polaków.

Jeśli żaden z 11 kandydatów nie uzyska w niedzielę 28 czerwca ponad 50 proc. głosów, dwóch z najlepszymi wynikami zmierzy się w drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie