Wybory prezydenckie. Zaświadczenie o prawie do głosowania dostaniesz, do rejestru wyborców raczej się nie dopiszesz

krakow.pl

Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę. Ci, którzy chcą jeszcze zapewnić sobie możliwość głosowania, mogą do piątku otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Choć teoretycznie można się także dopisać do rejestru wyborców, raczej nie uda się tego zrobić w ciągu dwóch dni.

Wybory prezydenckie już w najbliższą niedzielę 28 czerwca. To już ostatni moment na zapewnienie sobie możliwości głosowania. Większość z nas będzie głosować w tych samych miejscach, co w poprzednich wyborach. Ale są tacy, którzy zmienili miejsce zamieszkania lub w dniu głosowania będą w zupełnie innym miejscu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeżeli w dniu wyborów chcesz głosować na terenie Krakowa, a nie jesteś tu zameldowany na pobyt stały oraz nie dopisałeś się do spisu wyborców, możesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy swojego stałego zameldowania. Jeżeli jesteś zameldowany na pobyt stały w Krakowie, a w dniu wyborów będziesz przebywać poza Krakowem, pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania w Urzędzie Miasta Krakowa.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania trzeba złożyć do 26 czerwca. Zostały dwa dni, więc trzeba się spodziewać kolejek.

Wyborca dostanie tak naprawdę dwa zaświadczenia – jedno o prawie do głosowania w pierwszej turze 28 czerwca, drugie – na głosowanie w ewentualnej drugiej turze 12 lipca.

Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Można więc z nim pójść nawet do swojej stałej komisji,jeśli zmienimy plany wyjazdowe

Trzeba dobrze pilnować zaświadczeń. Jeśli ktoś je zgubi, zniszczy lub ktoś mu je ukradnie, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcia udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Wybory prezydenckie 2020. Gdzie można głosować w Krakowie. Adresy wszystkich komisji

Dopisanie do rejestru? Za mało czasu

Teoretycznie o dopisanie do rejestru wyborców można starać się również do 26 czerwca. Ale urząd ma aż 5 dni na wydanie decyzji w tej sprawie. I magistrat już ostrzega, że wnioski złożone teraz mogą nie zostać załatwione przed wyborami ze względu na duże zainteresowanie wyborców dopisywaniem się do rejestru i uzyskiwaniem zaświadczeń przed wyborami możemy nie zostać dopisani do rejestru.

Gdzie to załatwić

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania i dopisanie do rejestru wyborców należy złożyć w Urzędzie Miasta Krakowa w godzinach od 7.40 do 15.30:
• dla mieszkańców dzielnic I—VII: Centrum Administracyjne, Al. Powstania Warszawskiego 10,
• dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
• dla mieszkańców dzielnic XIV—XVII: os. Zgody 2.

GS

Rolety na okna dachowe – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

 

Zobacz także