Wybory rektorów krakowskich uczelni. Najciekawiej? Na Uniwersytecie Ekonomicznym

Krakowski uczelnie wybierają w tym roku swoich nowych rektorów. Część z nich jest już po takich wyborach, na innych wkrótce odbędzie się głosowanie. Najwięcej kandydatów do objęcia stanowiska rektora jest na Akademii Sztuk Pięknych, tylko nieco mniej na Akademii Muzycznej. Ale chyba najciekawsze będą wybory rektora Uniwersytetu Ekonomicznego. Ze względów politycznych.

Wybory rektorów na krakowskich uczelniach trwają już od maja, ostatnie odbędą się w lipcu. Te, które się już odbyły, przeszły bez większych emocji. Nowych rektorów mają już m.in. UJ, AGH, AST, AWF.

Rektorzy krakowskich uczelni

Uniwersytet Jagielloński

Zdjęcie 1 z 8

Prof. Jacek Popiel został 306. rektorem najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jedynym kandydatem, opowiedziało się zanim 193 elektorów, 15 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Do tej pory prof. Jacek Popiel był prorektorem ds. polityki kadrowej i finansowej. (fot. materiały prasowe)

Na uczelniach, przed którymi dopiero jest głosowanie, zapowiada się ostra rywalizacja i wielkie emocje.

Wybory rektora z polityką w tle

– To różnie wygląda na każdej z uczelni. Często są to podziały bardzo ekonomiczne, rzadziej polityczne. A na wielu uczelniach nie ma ich prawie wcale i wybory nie mają temperatury pacjenta z koronawirusem. Gotuje się na Uniwersytecie Ekonomicznych, bo tylko tu radykalniejsze środowisko PiS wierzy w szansę przejęcia uczelni – ocenia jeden z krakowskich socjologów.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym jednym z kandydatów jest prof. UEK dr hab. Mariusz Andrzejewski, były kandydat PiS na europosła, wymieniany też jako kandydat partii Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta Krakowa. Rywalizuje z prof. UEK dr. hab. Stanisławem Mazurem. Większe szanse ma ten drugi kandydat.

– U nas kandydat z PiS chce schować partyjną maskę, ale to być może jedyna krakowska uczelnia, którą partia Kaczyńskiego może przejąć. Dlatego zrobią wiele, żeby zdobyć ten przyczółek – słyszymy od byłego pracownika UEK, który dobrze zna sytuację na uczelni.

Dlaczego prof. Mariusz Andrzejewski jest postrzegany jako „kandydat PiS”? Był wiceministrem finansów w rządzie PiS. Przed rokiem portal OKO.press robiąc przegląd „ludzi PiS” w spółkach skarbu państwa tak wypunktował Andrzejewskiego: „Członek rady nadzorczej PKO BP. W półtora roku zarobił w niej 180 tys. zł. Ekonomista. Wiceminister finansów za poprzednich rządów PiS. Później współautor programu ekonomicznego PiS.” W 2017 roku, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prof. Andrzejewski wygłosił laudację na rzecz premier Beaty Szydło, której wręczano wówczas statuetkę Człowieka Roku 2016. W 2018 roku był wymieniany jako potencjalny kandydat PiS na prezydenta Krakowa (ostatecznie PiS postawiło na Małgorzatę Wassermann). Był też kandydatem do Parlamentu Europejskiego z listy PiS (bez efektu). Od 2016 roku jest członkiem rady nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe i Tauron Sprzedaż.

Jego kontrkandydatem jest prof. Stanisław Mazur, dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej. I to on ma większe szanse na zostanie nowym rektorem UEK. Został wskazany nie tylko przez członków Kolegium Elektorów (tak jak prof. Andrzejewski), ale też przez członków rady i senatu uczelni. I ma pozytywną opinię senatu (prof. Andrzejewski – negatywną).

Wybory na Uniwersytecie Ekonomicznym mają się odbyć 22 czerwca.

Aż 6 kandydatów na rektora ASP

Wcześniej, bo już 17 czerwca planowane są wybory nowego rektora Akademii Sztuk Pięknych. Uczelniana Komisja Wyborcza ogłosiła listę 6 ostatecznie zgłoszonych kandydatów na funkcję rektora ASP im. Jana Matejki w Krakowie na kadencję 2020-2024. To w kolejności alfabetycznej:
Dr hab. Bogdan Achimescu, prof. ASP (obecny prorektor)
Prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Dr hab. Iwona Demko, prof. ASP
Prof. dr hab. Beata Gibała-Kapecka
Prof. dr hab. Józef Murzyn
Dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP (obecny prorektor)

Akademia Sztuk Pięknych (fot. pl.m.wikipedia.org)

Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie większości w głosowaniu elektorskim, druga tura odbędzie się 24 czerwca.

Tylko nieco, bo mniej 5 kandydatów na rektora jest na Akademii Muzycznej. Uczelniana Komisja Wyborcza Akademii Muzycznej wpisała na listę kandydatów następujące osoby, które wskazała Społeczność Akademii Muzycznej w Krakowie:
Prof. dr hab. Mariola Cieniawa- Puchała
Prof. dr hab. Rafał Jacek Delekta
Prof. dr hab. Stanisław Krawczyński
Prof. dr hab. Zdzisław Łapiński
Prof. dr hab. Wojciech Widłak

Wybory rektora Akademii Muzycznej – 6 lipca

Jeszcze w tym tygodniu, 19 czerwca odbędą się wybory na rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Rada Uczelni na kandydatów w wyborach na rektora wskazała 3 kandydatów. To: Profesor doktor habilitowany Piotr Borek; profesor doktor habilitowany Kazimierz Karolczak (obecny rektor); doktor habilitowany Robert Stawarz, profesor UP.

Grzegorz Skowron

Najnowsze

Co w Krakowie