Jak wybrać dobry parking przy lotnisku?

Bezpieczny, tani, pewny i zapewniający odszkodowanie w przypadku utraty bądź zniszczenia pojazdu – taki powinien być każdy parking przy lotnisku. Doświadczenie mówi nam jednak, że tylko niektóre parkingi spełniają te wymagania.

Chcesz zostawić samochód na kilka lub kilkanaście dni na parkingu, ponieważ lecisz na urlop lub w delegację? Szukanie dobrego parkingu przy lotnisku wydaje się proste – w internecie znajdziemy przynajmniej kilkanaście propozycji prywatnych parkingów przy każdym z lotnisk. Jak wybrać taki, by potem nie żałować decyzji? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Bezpieczeństwo pojazdu w trakcie postoju

Czy pozostawiając samochód na kilka dni faktycznie istnieje ryzyko tego, że coś może się z nim stać? Ależ oczywiście – wystarczy np. nieuważny kierowca, który zahaczy przy parkowaniu o nasz stojący pojazd. Problemem może okazać się też rosnące na parkingu drzewo, które akurat wtedy, kiedy zostawimy pod nim auto, będzie w szczytowej formie wydzielania soków czy nawet to, że parking znajduje się na nieutwardzonej powierzchni (i inne auta wyjeżdżając z błota sięgającego do połowy felg zachlapią nasz samochód).

Na bezpieczeństwo pojazdu pozostawionego na parkingu wpływ mają trzy kwestie:

l Zachowanie innych kierowców,

l Ochrona parkingu i jego monitoring,

l Warunki techniczne parkingu.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze auto będzie bezpieczne, warto dopytać o to, czy parking ma utwardzoną powierzchnię, czy jest w nocy oświetlony, czy na parkingu jest prowadzony dozór przez całą dobę, a każdy pojazd, który wjeżdża na teren parkingu jest rejestrowany. W przypadku, gdy ktoś uszkodzi nasz pojazd, wiemy wtedy od kogo możemy domagać się odszkodowania. Jeśli zaś parking nie odnotuje numerów rejestracyjnych sprawcy, to nie możemy zrobić nic.

Cena za parking przy lotnisku

Znaczenie tego parametru jest ważne, bo jeśli pozostawiamy auto na kilka dni, to koszt parkingu może się między sobą mocno różnić. Analiza kilku przykładowych ofert parkingów przy lotnisku Kraków-Balice ujawnia, że pozostawiając auto na 5 dni ponosimy koszt od 30 zł (parking ParkujGo) do aż 69 zł (oficjalny, terenowy parking lotniska). Pomiędzy tymi widełkami znaleźć można w zasadzie wszelkie możliwości cenowe, przy czym średni koszt parkingu przy krakowskim lotnisku wynosi 10 zł za dobę, jeśli zostawiamy samochód na 5 dni.

Pewność – parking dozorowany a parking strzeżony

Najważniejszą opcją z punktu widzenia ewentualnych roszczeń do właściciela parkingu, jest kwestia tego, czy parking ma status parkingu dozorowanego czy strzeżonego. W pierwszym przypadku wynajmujemy miejsce parkingowe a w drugim oddajemy samochód na przechowanie. Jaka jest różnica? Znacząca, bo jeśli coś się z naszym autem stanie (np. zostanie skradziony), to w przypadku parkingu dozorowanego, nie możemy ubiegać się o odszkodowanie od właściciela parkingu (bo przecież jedynie wynajęliśmy plac na postawienie samochodu, a parking nie ma wobec naszego auta żadnych obowiązków). Dlatego wybierając parking przy lotnisku na kilka dni zawsze upewnij się, czy posiada on ubezpieczenie i jest parkingiem strzeżonym.

/artykuł sponsorowany/

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie