Wybrano najlepsze zdjęcia 2022 roku. World Press Photo w Nowohuckim Centrum Kultury

Najlepsze fotografie prasowe już po raz piaty będzie można zobaczyć  w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Na 65. edycję konkursu organizowanego przez Fundację World Press Photo – napłynęło prawie 65 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Nagrody przyznano 24 twórcom. Wystawa otwarta jest  od 18 listopada do 7 grudnia codziennie od 11.00 do 19.00

W tegorocznej edycji zastosowano nową formę nagradzania – z każdego z 6 regionów (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowowschodnia i Oceania oraz Europa) – wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”). Spośród tych 24 wygranych wybrano także „zwycięzców globalnych”.

Zwyciężczynią globalną w kategorii zdjęcie pojedyncze została, pracująca dla New York Times, Amber Bracken (region Ameryka Północna i Środkowa). Fotografia „Kamloops Residential School” ukazuje rząd krzyży, na których powieszono krzyczące czerwienią letnie, dziewczęce sukienki. Zawieszone w ten sposób ubrania to symbol cierpienia, jakiego doświadczyły rdzenne dziewczynki, które były uczennicami kanadyjskich szkół z internatami. Działające w Kanadzie w XIX wieku szkoły miały na celu „integrację” rdzennej ludności ze społeczeństwem zachodu, oraz „szerzenie” wiary chrześcijańskiej. Uczniowie byli usuwani z domów (często siłą), zabraniano im porozumiewania się we własnym języku, mieli obcinane włosy, nakaz noszenia mundurków, a także zmieniane imiona (na wywodzące się z kultury europejsko-chrześcijańskiej). Uczniowie bardzo często byli ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej. Akcja upamiętniania ofiar przemocy instalacjami pokazanymi na zwycięskim zdjęciu rozpoczęła się w Manitobie, w Winnipeg, w 2011 r.

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.

 

fot/info:materiały prasowe

(JS)

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie