Jak wychować kolejną Radwańską? „Terror to nienawiść. Potrzeba miłości i przyjemności” [konkurs]

W tenisowym świecie krąży wiele historii o rodzicach zawodowych tenisistów, którzy zamęczali swe dzieci, by te wyrosły na gwiazdy. Ojciec Andre Agassiego trzymał go na korcie tak długo aż wszystkie piłki wyrzucone z maszyny do podawania piłek Andre przebił na drugą stronę kortu w zadowalający ojca sposób. Mimo, że przyniosło to profity, Agassi nigdy nie ukrywał, że z powodu terroru, któremu był poddawany, nienawidzi i zawsze nienawidził tenisa. Jak więc nauczyć swoją pociechę gry w tenisa, by pokochało ten sport, a gra sprawiała mu przyjemność? Dzisiaj opowiemy wam jak to odbywa się u nas, w Klubie Sportowym Grzegórzecki – piszą dla KRKnews Katarzyna Osiecka i Konrad Wojtasik (karda KS Grzegórzecki). Z kolei dla naszych Czytelników mamy konkurs (na końcu tekstu).

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – kiedy zacząć? W jakim wieku dziecko jest gotowe by utrzymać rakietę w dłoni i nauczyć się jak najwięcej?

Zwykle najlepszy czas, by wysłać malucha na kort, na zajęcia grupowe to około 6 lat. Wówczas dziecko potrafi bawić się w grupie i jest wystarczająco sprawne fizycznie, by brać udział w zabawach i grach przygotowujących do gry w tenisa. W Klubie Sportowym Grzegórzecki na Kurdwanowie, przyjmujemy także dzieci 5-cio letnie, ponieważ zajęcia prowadzone są na sali z mini siatkami, co zapewnia im maksymalnie komfortowe warunki. W organizowanym przez nas szkoleniu dbamy, by różnica wiekowa między dziećmi w danej grupie wynosiła nie więcej niż rok. Różnica dwóch lat u małych dzieci jest bardzo widoczna i udział w zajęciach maluchów z dziećmi o dwa lata starszymi uniemożliwia w pełni korzystanie z zajęć wszystkim uczestnikom.

Skąd mieć pewność, że dziecku spodoba się gra?

Zapraszamy na Dni Otwarte! Organizujemy je na naszych kortach we wrześniu, w czasie których odbywa się wiele zabaw i gier. Każde dziecko może wziąć udział w organizowanych zajęciach, a następnie wraz z rodzicami ocenić poziom zainteresowania tą dyscypliną. Więcej informacji na temat Dni Otwartych znajdzie się niebawem na naszej klubowej stronie www.grzegorzecki.pl.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Na Alei Pokoju 16, ulicy Wysłouchów 34 oraz w naszym nowym obiekcie na ulicy Dekerta 21.

Jak wyglądają zajęcia dla najmłodszych?

Na treningach dzieci muszą przede wszystkim dobrze się bawić, dlatego dla najmłodszych tenisistów podczas zajęć organizujemy dużo zabaw składających się z ćwiczeń koordynacyjnych, nauki prawidłowego poruszania się po korcie oraz mini gier na punkty (nie koniecznie z rakietą). Staramy się rozwijać dzieci wszechstronnie oraz zainteresować tenisem, aby z każdych zajęć wychodziły zadowolone i chętnie wracały na kolejny trening. Dużą uwagę przywiązujemy też do nauczania prawidłowej techniki, by później nie było konieczności korygowania błędnych nawyków.

Czy można przyjść i zobaczyć jak wygląda trening?

Oczywiście! Każda chętna osoba może przyjść i zobaczyć odbywające się w naszym klubie zajęcia. Jednak na regularnych treningach na kortach przebywają dzieci wraz z trenerami bez obecności rodziców i opiekunów. Dzięki temu dziecko w jest w pełni zaangażowane w zajęcia.

Czy 5-6 lat to nie za mało na rzucanie dziecka w wir rywalizacji?

Jak w każdym sporcie rywalizacja jest konieczna w procesie szkolenia. Pierwsze starty w turniejach powinny być przemyślane i przede wszystkim skonsultowane z trenerem prowadzącym. To trener powinien zdecydować czy dziecko jest gotowe na udział w pierwszym turnieju. Warto, też na samym początku wybierać zawody, które oprócz rywalizacji gwarantują dobrą zabawę. Dzięki temu, nawet jeśli dziecko przegra, chętnie pojedzie na kolejny turniej. Niezwykle istotne jest też wsparcie ze strony rodziców. Należy pamiętać, że osiągnięcie sukcesu przez zawodnika poprzedzone jest wieloletnim szkoleniem, którego nie należy przyspieszać.

Dobrze, przyprowadziliśmy naszego brzdąca na zajęcia i tenis bardzo mu się podoba. Dziecko rośnie i co dalej? Jak w dalszych latach nauki Klub wspiera rozwój młodego tenisisty?

Dla najmłodszych dzieci organizujemy na początku jeden lub dwa godzinne treningi w tygodniu. W zależności od poziomu grupy, jest możliwość zwiększenia liczby treningów w kolejnych latach do dwóch półtoragodzinnych zajęć w tygodniu, uzupełniając je treningami indywidualnymi. Dwa razy w tygodniu organizujemy też treningi ogólnorozwojowe.

Ambitni zawodnicy w wieku 11-12 lat kierowani są do sekcji sportowej, gdzie trenują w grupie od 2 do 4 razy w tygodniu po półtorej godziny oraz uczestniczą 2-3 razy w tygodniu w treningach ogólnorozwojowych.

No właśnie, co z tymi ambitnymi, czy nagradzacie najlepszych zawodników?

Naturalnie. Mamy system motywacyjny np. zbieranie punktów za udział w turniejach – wśród najlepszych losujemy bon na miesiąc darmowych treningów. Oferujemy również swoim zawodnikom liczne zniżki oraz zwroty kosztów (całościowe lub częściowe) za wpisowe do turniejów.

Jakie możliwość stwarza umiejętność gry w tenisa?

Wybitni zawodnicy mają szanse grać w tenisa na najwyższym poziomie oraz brać udział w międzynarodowych turniejach. Dobre opanowanie techniki pozwala także  na ukończenie kursu instruktora lub trenera oraz późniejszą pracę z dziećmi i młodzieżą czy dorosłymi. Były zawodnik może  stać się również sparingpartnerem. A ponad to umiejętność gry w tenisa pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu, utrzymanie kondycji i dobrej formy.

Kiedy odbywają się zajęcia sekcji tenisowej?

Zajęcia trwają od września do czerwca. Podczas wakacji stwarzamy możliwości kontynuowania gry w tenisa.  Co roku organizujemy półkolonie oraz wyjazdy tenisowe.

Co zapewnia klub w ramach półkolonii?

W plan zajęć wchodzi trening techniki tenisa, trening ogólnorozwojowy z zabawami i grami ruchowymi oraz gra w tenisa na punkty. Staramy się, by dzieci przy jednoczesnej nauce dobrze się bawiły. W cenie półkolonii jest drugie śniadanie, a w klubie na Dekerta dodatkowo obiad. Udogodnieniem jest możliwość wykupienia udziału dziecka w dowolnej liczbie dni, co ułatwia dostosowanie półkolonii do planów wakacyjnych całej rodziny.

Kiedy można zapisać dziecko na zajęcia tenisowe?

Już teraz prowadzimy zapisy, więc zapraszamy serdecznie! Wystarczy wypełnić prosty formularz, znajdujący się na stronie www.grzegorzecki.pl.

Katarzyna Osiecka, Konrad Wojtasik (karda KS Grzegórzecki)

KONKURS! Zadanie jest proste, bardzo proste – przekonajcie nas, że warto trenować tenis. Tekstem, wierszem, zdjęciem, rebusem – co kto woli. Do rozdania mamy pulę biletów na korty Klubu Sportowego Grzegórzecki. Na maile czekamy pod adresem Redakcja@krknews.pl do środy, do końca dnia. W tytule maila napiszcie: Tenis.

 
 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie