Wycinają drzewa w Twojej okolicy? Zgłoś! [zdjęcia, filmy]

Masowa wycinka drzew w Krakowie to efekt tak zwanej „ustawy Szyszki” – uważa były krakowski radny Jerzy Woźniakiewicz. Namawia krakowian, aby inwentaryzowali wycięte drzewa, dodawali zdjęcia i filmy.

Samorządowiec stworzył grupę na Facebooku – „Szyszkowy Kraków”, gdzie pojawiają się pierwsze materiały dokumentujące zagładę drzew.

– Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody dopuściła od początku br. wycinkę drzew lub krzewów na prywatnej posesji bez zezwolenia, pod warunkiem że ich usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – napisał Woźniakiewicz.

– Doprowadziło to do masowej wycinki zieleni, również niestety w Krakowie. Ponieważ tego rodzaju wycinka nie jest nigdzie zgłaszana nikt nie wie jaki jest rzeczywisty wymiar konsekwencji wprowadzenia „Ustawy Szyszki”. Dlatego spróbujmy dokonać „społecznej inwentaryzacji” strat w przyrodzie Krakowa dokonywanych na podstawie nowych przepisów. Wrzucajmy na tę grupę zdjęcia, filmy i informacje o wycinanych w Krakowie drzewach i krzewach – dodał.

Masowe wycinki drzew – również w Czyżynach – mówi Jerzy Wożnia…

Proste wyliczenia dające jasny obraz:Łącznie lasy Ziemi zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Średnio typowe drzewo absorbuje odpowiednio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Na podstawie wielu badań w zakresie intensywności procesu fotosyntezy wynika, że z 1 m2 powierzchni liściowej drzew i krzewów dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu (O2). Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa szpilkowe, takie jak sosna. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia. Warto wspomnieć, iż człowiek w procesie oddychania wykorzystuje w ciągu doby 14-18 m3 powietrza, a zużycie tlenu waha się w zależności od aktywności fizycznej od 60 do ponad 200 g.Las na powierzchni 1 ha rocznie asymiluje rocznie około 3600 kg węgla, zawartego w 16 mln m3 powietrza. To znaczy, że hektar lasu wchłania w ciągu 1 godziny tyle CO2 ile wydziela go w tym czasie 200 osób.Drzewa, które rosną w dużych skupiskach, wytwarzają korzystny dla człowieka mikroklimat. Leśne powietrze jest bardzo czyste i przesycone tlenem (koniecznym do odżywiania i regeneracji wszystkich komórek organizmu). Drzewa pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, takie jak: dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów , kadm, miedź, cynk). Najdoskonalej filtruje powietrze las świerkowy. Ale nawet świerkowy żywopłot, posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy, potrafi zatrzymać do 70% zanieczyszczeń.dlaklimatu.pl/oczyszczajaca-rola-drzew/

Posted by Dzielnica XIV Czyżyny on Tuesday, February 14, 2017

Link do strony na Facebooku – tutaj.

(rg)

Zdjęcia pochodzą ze strony „Szyszkowy Kraków”

Zobacz także:

Znikają drzewa w Parku Lotników. Co na to miasto?

Najnowsze

Co w Krakowie