Wyjątkowa operacja w Krakowie. Usunęli nowotwór z kręgosłupa 13-letniego pacjenta

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie po raz pierwszy w placówce przeprowadzili operację usunięcia nowotworu z kości krzyżowej – czyli z końcowego odcinka kręgosłupa, z kości która łączy go z miednicą.

Operację wykonał dr Bartłomiej Kowalczyk i dr. Krzysztof Miklaszewski wraz ze znakomitym Gościem –  Profesorem Danielem Kotrychem ze Szczecina – który posiada największe w Polsce doświadczenie w takich zabiegach.

„Operacja przebiegła bardzo sprawnie. Pacjent czuje się dobrze i ma powrócić na Oddział Ortopedyczny z Intensynej Terapii. Co ważne, miejsce po wyresekowanej kości zostało wypełnione i zespolone z kręgosłupem i miednicą pacjenta za pomocą wykonanego na zamówienie, indywidualnego implantu, wydrukowanego z tytanu w technice druku 3D. To absolutnie światowy standard w takich sytuacjach” – czytamy w komunikacie szpitala.

Dodajemy, że pacjentem jest 13-letni chłopiec. Jak podkreślają lekarze z placówki, dzięki skutecznej chemioterapii przedoperacyjnej można było usunąć nowotwór w sposób radykalny, z maksymalnym możliwym zaoszczędzeniem otaczających tkanek, zwłaszcza korzeni nerwowych.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie