Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego z prestiżową funkcją. Jako pierwszy Polak

Musisz przeczytać

Profesor Piotr Hofmański stanął na czele Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze! To pierwszy Polak na stanowisku prezesa tej ważnej instytucji.

Wykładowca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany, na 3-letnią kadencję, na stanowisko prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze (MTK). Sędzia, jako pierwszy Polak, orzeka w tym sądzie od marca 2014 roku. Jego zastępcami będą pochodząca z Peru Luz del Carmen Ibanez Carranza oraz Antoine Kesia-Mbe Mindua z Demokratycznej Republiki Konga.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wyniki głosowania opublikował wczoraj. Ze względu na pandemię koronawirusa wybory nowych prezydentów odbyły się zdalnie. – Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę służyć jako nowy prezydent MTK. Szczególną przyjemność sprawia mi fakt, że jestem pierwszym prezydentem MTK pochodzącym z państw Europy Wschodniej – oświadczył po wyborze prof. Piotr Hofmański.

Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze jest organem sądowniczym utworzonym w 1998 roku na mocy Traktatu Rzymskiego, przyjętego na Konferencji Dyplomatycznej Narodów Zjednoczonych w Rzymie. Wzięli w niej udział przedstawiciele 160 państw ze wszystkich regionów świata. W MTK zasiada 18 sędziów wybieranych w tajnym głosowaniu przez państwa, które poddały się jego jurysdykcji. Każde z państw może przedstawić dwie kandydatury sędziów – osób o wysokich walorach moralnych, posiadających najwyższe kwalifikacje sędziowskie, doświadczenie w sądzeniu spraw karnych oraz cieszących się uznaniem w dziedzinie prawa międzynarodowego.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca