Wyłączą sygnalizację świetlną na jednym z największych krakowskich skrzyżowań?!

Trwają analizy nad możliwością wyłączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej. To rozwiązanie będzie omawiane podczas posiedzenia zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu.

– Jego celem jest dalsza poprawa warunków ruchu na skrzyżowaniu, utrzymanie priorytetu dla pojazdów transportu zbiorowego, ale także poprawa ruchu pieszego i rowerowego. Ewentualne nowe rozwiązania będą dostosowane do zmian wprowadzonych na ul. Dietla – informują urzędnicy.

Skrzyżowanie ulic Krakowskiej i Dietla to obecnie jedyne miejsce na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do ronda Grzegórzeckiego objęte pełną sygnalizacją świetlną.

– Działająca obecnie sygnalizacja świetlna, mimo przewidzianych w projekcie przebudowy ulicy Krakowskiej ograniczeń relacji na skrzyżowaniu oraz wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań sygnalizacji świetlnej, wpływa w tym punkcie na przepustowość układu drogowego, utrudniając utrzymanie priorytetu dla transportu publicznego. Próba rozwiązania tej sytuacji poprzez wprowadzenie samych zmian w tzw. algorytmie sygnalizacji świetlnej poprawiających priorytet dla transportu zbiorowego nie przyniosła pożądanego efektu. Odbyłoby się to kosztem pogorszenia warunków ruchu dla pozostałych użytkowników w szczególności pieszych, ale także dla ruchu kołowego – argumentują urzędnicy.

Właśnie z tego powodu, by usprawnić i wyeliminować istniejące nieudogodnienia, prowadzą oni analizy i rozmowy na temat możliwości wyłączenia sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. Równolegle z prowadzoną analizą przygotowywana jest również koncepcja wprowadzenia rozwiązań towarzyszących z zakresu organizacji ruchu drogowego.

„Celem tych zmian będzie, zapewnienie bezpieczeństwa ruchu przy braku sygnalizacji świetlnej. Szczegółowe rozwiązania będą omamiane na Zespole ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu w skład którego wchodzą przedstawiciele Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego, Zarządu Dróg Miasta Krakowa oraz Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu” – czytamy w komunikacie.

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie