Jak idzie wymiana kopciuchów w Małopolsce? Słabo…

W pierwszym półroczu 2021 roku w całej Małopolsce wymieniono niespełna 3,5 tys. kopciuchów. Tak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego. Najnowszy ranking Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że w pierwszej „50” gmin wymieniających najwięcej starych pieców węglowych nie ma przedstawiciela Małopolski.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował działania gmin w zakresie wdrażania Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego w pierwszym półroczu w 2021 roku. Działania ograniczające emisję z nieefektywnych kotłów i pieców podjęło w naszym regionie w 150 gmin. To oznacza, że w ponad 30 nie zrobiono nic.

Jak podają urzędnicy marszałka, w pierwszym półroczu 2021, w Małopolsce wymieniono 3 493 nieefektywne źródła ciepła na paliwa stałe. Najwięcej kopciuchów zlikwidowano w gminach Liszki (187), Wieliczka (132) oraz Nowy Targ -gmina wiejska (116). Najczęściej, bo aż 2 120 razy mieszkańcy decydowali się na wymianę na ogrzewanie gazowe, co stanowi 61% wszystkich wymian zrealizowanych w pierwszej połowie roku. 17% wymian to wymiany na kotły na biomasę spełniające wymagania ekoprojektu (588 urządzeń).

Do czerwca na terenie tzw. Obwarzanka Krakowskiego zlikwidowano lub wymieniono 816 nieefektywnych źródeł ciepła. Podobnie jak w pozostałej części regionu, większość mieszkańców decydowała się na zastąpienie kopciucha ogrzewaniem gazowym (729 palenisk, co stanowi 90% wszystkich wymian).

Mieszkańcy naszego regionu złożyli w I półroczu 2021 roku 8 691 wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Najwięcej, 245 złożono w gminie Wieliczka. Na drugim miejscu ex aequo z ilością 221 wniosków, uplasowały się gminy Krzeszowice oraz Myślenice. Trzecie miejsce pod względem ilości złożonych wniosków zajęła gmina Skawina (205).

Swoje podsumowanie przedstawił także Polski Alarm Smogowy, który opublikował ranking gmin wymieniających najwięcej pieców. Dane dotyczą liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze” w II kwartale 2021. Na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno. „Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu” – podkreślają aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie