Wynajem krótkoterminowy w Krakowie – czy to się opłaca?

High angle photo of apartment buyer on primary market signing contract with developer

Zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy to ostatnio powszechny rodzaj inwestycji. Trend ten, który przyszedł do Polski z europejskich kurortów, najczęściej ma miejsce w dużych miejscowościach turystycznych, takich jak chociażby Kraków. Czy na pewno jednak jest to wystarczająco atrakcyjna alternatywa dla hoteli i czy warto inwestować w wynajem krótkoterminowy w Krakowie?

Turyści kochają Kraków

Kraków to jedno z największych, najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast w Polsce. Dzięki wyjątkowej historii, przepięknej architekturze, licznym muzeom i miejscom kultury jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski, jak i z całego świata. Z danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej wynika, że w 2017 roku Kraków odwiedziło 12 mln 900 tys. osób, co stanowi wzrost o 750 tys. w porównaniu z rokiem poprzednim, zostawiając tutaj w sumie 5 mld 480 mln zł.

Jest to, więc nie tylko wyjątkowo atrakcyjne miasto do zwiedzania i wypoczynku, ale również pod względem inwestycyjnym. Kraków można, zatem nazwać miastem developerów, którzy starają się wykorzystać istniejący popyt.

Zakup mieszkania w Krakowie pod wynajem krótkoterminowy – na co zwrócić uwagę?

O powodzeniu tego rodzaju inwestycji decyduje przede wszystkim odpowiednia lokalizacja. Przy wynajmie krótkoterminowym należy nastawić się zwłaszcza na turystów, a ci zdecydowanie wybierają centrum miasta. Pomimo tego, że im dalej od centrum tym taniej możemy kupić mieszkanie, to jednak znacznie trudniej będzie je wynająć za przyzwoite pieniądze.

Wynajem krótkoterminowy, czyli na doby, ma stanowić alternatywę dla drogich pokoi hotelowych i skierowany jest głównie do rodzin z dziećmi oraz turystów zagranicznych, chcących bliżej poznać kulturę ludową i zwyczaje tutejszych mieszkańców. Z opcji tej, zwłaszcza ze względów finansowych, chętnie korzystają także inny turyści.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest umeblowanie i wysoki standard wykończenia. Aranżacja wnętrza „sprzedaję” mieszkanie. Goście (głównie zagraniczni) wolą dopłacić parę groszy drożej i nocować w wygodnym, pięknie zaaranżowanym apartamencie.

Wynajem hybrydowy

Część inwestorów, kupując nieruchomości na wynajem, bierze pod uwagę możliwość wynajmu lokalu studentom (od października do czerwca), a na czas wakacji, gdy mamy do czynienia z największym szczytem turystycznym, zamieniają je na apartamenty z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy.

Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, to poza odpowiednim umeblowaniem lokalu, istotna będzie również lokalizacja. Na pewno w obu przypadkach obroni się centrum miasta.

Wynajem krótkoterminowy w Krakowie – czy to się opłaca?

Kraków odwiedzają rocznie miliony turystów, którzy poza różnymi atrakcjami i zapleczem gastronomicznym, potrzebują noclegu. Na takim wynajmie krótkoterminowym w centrum stolicy Małopolski można zarobić w skali roku nawet 8 procent. Bogatą ofertę mieszkań o wysokim standardzie, zadowalających nawet najbardziej wymagających klientów posiada Deweloper Budrem.

/artykuł sponsorowany/

Zobacz także