Wyniki wyborów prezydenckich w Małopolsce. Andrzej Duda bez 50 proc. głosów

pl.m.wikipedia.org

Andrzej Duda zdobył w Małopolsce 46,3 proc. głosów. Na Rafała Trzaskowskiego głosowało 26,2 proc. Małopolan. Tak wynika z sondaży przeprowadzonego pod lokalami wyborczymi w naszym regionie.

Jak wynika z sondażu Ipsos przedstawionego przez największe stacje telewizyjne, w Małopolsce, jednym z bastionów PiS, obecnemu prezydentowi nie udało się przekroczyć granicy 50 proc. zdobytych głosów. W naszym województwie Andrzej Duda zdobył 46,3 proc. Dla porównania – na sąsiednim Podkarpaciu poparcie dla prezydenta przekroczyło 60 proc.

Sondaż nie pokazuje wyników w Krakowie. Ale można się spodziewać, że w stolicy Małopolski lepszy wynik będzie miał Rafał Trzaskowski.

Wyniki wyborów prezydenckich w Małopolsce

Andrzej Duda – 46,3
Rafał Trzaskowski – 26,2
Szymon Hołownia – 10,7
Krzysztof Bosak – 8,9
Władysław Kosiniak-Kamysz – 3,6
Robert Biedroń – 2,9
Marek Jakubiak – 0,5
Stanisław Żółtek – 0,3
Mirosław Piotrowski – 0,2
Paweł Tanajno – 0,2
Waldemar Witkowski – 0,2

12 województw dla prezydenta, ale…

Jak wynika z opublikowanego sondażu Ipsos, Andrzej Duda wygrał pierwszą turę w 12 województwach. Ale tylko w trzech zdobył ponad 50 proc. To przede wszystkim Podkarpacie, gdzie głosowało na niego aż 60,6 proc. wyborców. W województwie lubelskim wynik prezydenta to 55,6 proc., w świętokrzyskim – 56,1 proc.

A w kilku województwach przewagą Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim jest nie tak duża, jak pokazuje to wynik ogólnopolski. W Wielkopolsce wynik starcia Duda – Trzaskowski to 33,6, do 32,7 proc. Opolskie to z kolei 37,1 do 35,6 proc. dla obecnego prezydenta.

Ale też w żadnym z województw, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski, nie udało mu się przekroczyć 50 proc. głosów. Najlepszy wynik – 42,6 proc. – uzyskał na Pomorzu.

GS

Zobacz także