Wysłali ponad 280 tysięcy sms-ów. Zarobili na tym co najmniej 1,5 mln złotych

Oszuści internetowi ze zorganizowanej grupy przestępczej, działającej także w Krakowie, wpadli w ręce policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice. Obywatele Białorusi i Ukrainy oszukali kilkaset osób na ponad 1,5 miliona złotych. Jak? Wysłali ponad 280 tys. fałszywych smsów z informacją o konieczności niewielkiej dopłaty do oczekiwanej przesyłki. Jak ktoś kliknął w link, przestępcy przejmowali loginy i hasła do internetowych kont bankowych i kradli pieniądze. Zaciągali też pożyczki na tych kontach.

Siedemnastu z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, a jedną osobę objęto policyjnym dozorem. Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice wspierani m.in. przez śledczych z Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej. Podczas działań na terenie Katowic, Warszawy, Krakowa, Tczewa, Wrocławia i Zakopanego policjanci zatrzymali łącznie 19 osób – obywateli Białorusi i Ukrainy – członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków. Kilku spośród nich zatrzymano na „gorącym uczynku” przestępstwa. Siedemnastu z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, a jedną osobę objęto policyjnym dozorem.

– Sprawcy działali z wykorzystaniem metody, przed którą wielokrotnie ostrzegaliśmy – informują policjanci. Najpierw oszuści organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, a w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku.

Fot. śląska policja

– Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki – relacjonują funkcjonariusze policji.

Skradzione pieniądze członkowie grupy wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na założone przez siebie rachunki bankowe.

Działając od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku, a więc przez ponad cztery miesiące, przestępcy wysłali co najmniej 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych.

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe. – Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań – zastrzegają policjanci.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie