Wystawa Jan Hrynkowski opowieść artysty w Muzeum Narodowym

Jan Hrynkowski w Muzeum Narodowym w Krakowie/fot.Tomasz Cichocki

Wystawa, której bohaterem jest malarz, grafik, scenograf i animator życia artystycznego Jan Hrynkowski (1891–1971) to nie tylko monografia wybitnego artysty, ale także próba spojrzenia jego oczyma na wybrane zagadnienia polskiego życia artystycznego pierwszej połowy XX wieku.

Od 8 listopada w gmachu Głównym będzie można oglądać eskpozycję „Jan Hrynkowski. Opowieść artysty”, prezentującą jego bogatą twórczość – od początku pierwszego dziesięciolecia XX wieku do lat sześćdziesiątych oraz działalność innych artystów jego pokolenia.

Ta próba jest możliwa dzięki archiwum pozostawionemu przez artystę, obejmującemu dokumenty, zdjęcia i teksty poświęcone dziejom pokolenia artystów, tworzących pierwsze polskie awangardowe ugrupowanie dwudziestego wieku – Ekspresjonistów Polskich, później Formistów. Zgromadzone przez Hrynkowskiego dzieła sztuki i archiwalia stanowią oś scenariusza wystawy – stworzoną przez samego artystę. Jego twórczość niezwykle różnorodna stylistycznie, tematycznie i pod względem stosowanych technik zachowała niezwykłą żywość do ostatnich dzieł. Na wystawie pracom Jana Hrynkowskiego towarzyszy sztuka jego nauczycieli i kolegów, należących do grona najwybitniejszych artystów polskich XX wieku

zdjęcia Tomasz Cichocki, materiały prasowe Muzeum Narodowe w Krakowie 

 

Zobacz także