Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” tylko do 7 stycznia

– Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, żeby popstrykać u nas w kapsle, zagrać w Robbo na Commodore i poznać osobiście Misia Uszatka, niedziela, 7 stycznia, to ostatni moment na nadrobienie zaległości! – zachęca Muzeum Nowej Huty. Tego dnia odbędzie się finisaż wystawy pt. „Trzepaki, Reksio, Atari”. Zaplanowano 

Wystawa opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u w rzeczywistości miejskiej: zarówno o zabawkach i grach (tych popularnych i tych wymarzonych), aktywnościach na świeżym powietrzu, zabawach i grach ruchowych, jak i o czytelnictwie, ofercie kulturalnej dla dzieci czy o rozwoju technologii na przestrzeni dekad (od telewizorów, rzutników po pierwsze komputery w latach 80. XX w.).

Pośród kilkuset eksponatów prezentowanych na wystawie można znaleźć klasyki – jak celuloidowe lalki, misie-trociniaki, figurki żołnierzyków, zabawkowe pojazdy, popularne planszówki, wrotki, zośkę, kolejkę elektryczną, czy rzutnik Ania, ale też prawdziwe perełki, np. autentyczną lalkę filmową Misia Uszatka, oryginalne folie animacyjne, przedstawiające m.in. Bolka i Lolka oraz Reksia, grafiki Bohdana Butenki (jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, autora komiksów i książek), oryginalne plansze komiksowe, m.in. z cykli Kajko i Kokosz oraz Jonka, Jonek i Kleks. Oczywiście nie mogło tu też zabraknąć tytułowego trzepaka (oryginalnego, z epoki!) oraz komputera Atari.

Ekspozycję można zwiedzać dwiema ścieżkami – dla dorosłych i dla dzieci. Na ścieżkę dziecięcą składają się przestrzenie interaktywne oraz skierowane specjalnie do dzieci teksty. Przez ścieżkę prowadzą najmłodszych zwiedzających narratorzy – Zosia i Antoś, którzy odbyli podróż w czasie do PRL-u i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Opowieść Zosi i Antosia jest wynikiem wspaniałej współpracy z grupą uczennic i uczniów klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 52 w Krakowie, którzy stworzyli teksty przypisane Zosi i Antosiowi i zostali ich lektorami. Wskazali też najciekawsze ze swojej perspektywy eksponaty, które zostały wyróżnione aranżacyjnie.

− Wystawa składa się z ośmiu segmentów, które można oglądać w dowolnej kolejności. Opowiadają kolejno o zabawkach, o grach, klockach i układankach, o hobby, zabawach podwórkowych, czytelnictwie (książki, czasopisma i komiksy), ofercie kulturalnej skierowanej do dzieci (o niej opowiadamy głównie na przykładzie nowohuckich instytucji). Dwa segmenty poświęciliśmy rozwojowi technologicznemu. Te osiem segmentów układa się w przestrzeni ekspozycji w kształt wiatraczka, który symbolizuje dziecięcą beztroskę, różnorodność i równoważność elementów opowieści – wymienia Agata Klimek-Zdeb.

Program wydarzenia (niedziela, 7 stycznia):

  • 10.00–18.00 – możliwość zwiedzania wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” / ostatnie wejścia możliwe o godz. 17.00
  • 12.00–14.00 – sesje RPG w przestrzeni wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari”. Wspólne tworzenie opowieści o przygodach dzieciaków, osadzone w latach 80. i 90. XX wieku. Każdy z uczestników wcieli się w jedną postać, która wraz z grupą przyjaciół przeżyje fascynujące przygody. Limit osób: pięć na każdej sesji. Sesje dedykowane dla osób 16+
    Obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Cena: 15 zł od osoby
  • 15.00 – oprowadzanie – wspominanie na wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie, w czasie którego każdy, kto zechce, podzieli się wspomnieniami. W końcu każdy jest ekspertem w temacie swojego dzieciństwa!
    Prowadzenie: Agata Klimek-Zdeb . Limit osób: 25. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie