Wysyp weekendowych imprez w Krakowie. Jest w czym wybierać!

Ten weekend w Krakowie zapowiada się naprawdę ciekawie! Po pierwsze – coraz więcej imprez plenerowych, w końcu już ciepło! Zaprosimy Was na koncerty i seanse filmowe pod chmurką. Poza tym ulica Krupnicza będzie świętować, a muzycznie będziemy wspominać Zbigniewa Wodeckiego. Sprawdźcie, jak możecie kulturalnie spędzić czas w weekend!

Zaczynamy od 2. edycji Wodecki Twist Festiwal! Podczas trzech weekendowych dni usłyszymy plejadę świetnych artystów! Festiwal otworzy koncert poświęcony trąbce, czyli jednemu z ulubionych instrumentów Zbigniewa Wodeckiego. Gościem specjalnym koncertu będzie Chris Botti, a towarzyszyć mu będą m.in. Anna Maria Jopek i Kayah (godz. 18 i 20:30, Teatr im. Juliusza Słowackiego). W sobotę w repertuarze opartym na ulubionych standardach i przebojach Zbigniewa Wodeckiego wystąpią m.in. Dawid Podsiadło, Brodka czy Mela Koteluk (ICE, godz. 17 i 20). Nie zapominajmy też o scenie plenerowej w Forum Przestrzenie, gdzie w piątek i sobotę wystąpią m.in. Kuba Badach, Ania Rusowicz czy Hańba! A to nie wszystkie atrakcje z bogatego programu imprezy. Sprawdźcie sami!

To będzie również weekend miłośników literatury – w końcu odbędzie się w Krakowie Festiwal Miłosza! To wydarzenie to spotkania autorskie, koncerty i dyskusje. W piątek polecamy Wam spotkanie autorskie z Alex Freiheit kryjącą się za pseudonimem SIKSA(Cheder, godz. 18), a także jej koncert tego samego dnia w Alchemii o 20. W sobotę w Teatrze Starym o godz. 17:30 spotkanie autorskie z poetką Ewą Lipską, a wieczorem w Barbakanie koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego i Mikołaja Trzaski (godz. 21:30). W niedzielę od godz. 10 na pl. Szczepańskim Krakowski Kiermasz Książki! Po szczegółowy program odsyłamy na stronę festiwalu.

Klasyka w Teatrze Ludowym! W ten weekend zobaczymy tam „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Pawła Passiniego. Diabelski korowód świty Wolanda przybył do miasta. Chce je poznać, dowiedzieć się jak żyją ludzie, w co wierzą, co jest dla nich ważne, co lepsze: cuda czy apokalipsa? Tytułowy Mistrz to pisarz, Małgorzata zaś wierzy w jego pisanie i jest gotowa na wszystko, żeby je ocalić. Ale o czym jest jego powieść? Główni jej bohaterowie to Jeszua i Piłat. A diabeł obserwuje, miesza i sprawdza. Jesteśmy ciekawi krakowskiej interpretacji tego dzieła! Spektakl na scenie w piątek i sobotę o godz. 19.

Co zaproponuje nam w tym tygodniu Bagatela? Na Scenie na Sarego zobaczymy „Pitawal – historie kryminalne Krakowa w piosenkach”. To mroczna podróż po Krakowie szlakiem zbrodni! Spektakl w sobotę o godz. 19:15 i niedzielę o godz. 20.

Koncerty, pokazy, warsztaty i aktywności rodzinne, gra miejska, zabawy cyrkowe, dzień otwarty w Teatrze Groteska oraz Domu Józefa Mehoffera – to tylko część atrakcji zaplanowanych na niedzielę w godz. 10-22 w ramach święta ulicy Krupniczej. W Kinie Paradox o godz. 17 bezpłatna projekcja filmu „Mirai”, czyli najnowszej animacji jednego z najważniejszych współczesnych twórców tego gatunku, Mamoru Hosody. Poza tym na Krupniczej znajdziecie strefę rodzinnej aktywności, weźmiecie udział w potańcówce i zjecie pyszną wegegrochówka z kuchni polowej w ogrodzie Centrum Młodzieży.

Weekend to także Dni Nowej Huty! W sobotę na Łąkach Nowohuckich impreza zacznie się o godz. 14. Na scenie plenerowej wystąpią nowohuckie zespoły wokalne i taneczne oraz muzyczne gwiazdy wieczoru. Wieczór zakończy występ Urszuli. W niedzielę o godz. 16.30 warto z kolei zajrzeć na aleję Róż, żeby wziąć udział we wspólnym zdjęciu „Nowohucianie na 70-lecie”. A wcześniej w ramach Dnia Otwartego Magistratu możecie wziąć udział w spacerach z przewodnikiem, m.in. kluczem „Alternatywnego przewodnika po Nowej Hucie” czy z botanikiem po kwitnących Łąkach Nowohuckich.

Choć trudno w to uwierzyć, minęło już 20 lat od premiery „Matrixa”! Z tej okazji w najbliższy piątek Kino pod Baranami zaprasza na wyjątkowy maraton filmowy, poddający w wątpliwość prawdziwą naturę otaczającego nas świata. W programie wydarzenia pokazy filmów: „Matrix”, „Matrix: Reaktywacja” oraz „Matrix: Rewolucje”. Film rodzeństwa Wachowskich wykreował całkowicie nowy i niezmiernie sugestywny świat, którego elementy wciąż żyją w popkulturze. Wiele filmowych dialogów na stałe weszło do języka potocznego, a nowatorskie efekty specjalne typu bullet time stały się wzorem dla wielu twórców kina akcji. Zobaczmy to jeszcze raz! Początek maratonu o godz. 21:15.

Sezon na kino pod chmurką rozpoczyna się na dobre! Zapraszamy do letniego kina przed Klubem Kuźnia na os. Złotego Wieku. Podczas cotygodniowych spotkań będzie można obejrzeć filmy wybrane w głosowaniu przez mieszkańców. Pierwszy seans w niedzielę o godz. 19, a na ekranie film „Był sobie pies”. Bailey, czworonożny bohater tej opowieści nie ma wątpliwości: jego psie życie ma sens tylko u boku pewnego chłopca o imieniu Ethan. Nadchodzi jednak moment, w którym drogi przyjaciół się rozchodzą, a życie Ethana przestaje rozpieszczać. Wtedy Bailey musi wykazać się nad-psią siłą, by odnaleźć przyjaciela i podać mu pomocną łapę. Coś dla tych starszych, jak i młodszych – polecamy!

W najbliższą sobotę w Auditorium Maximum z materiałem z najnowszej płyty wystąpi Stanisława Celińska! Album „Malinowa…” składa się z 14 premierowych utworów w wykonaniu niepowtarzalnej i charyzmatycznej artystki, która zabiera w podróż po kawiarnianych jazzowych klimatach, pełnych zmysłowych dźwięków fortepianu, saksofonu, akordeonu i kontrabasu. Artystka opowiada o ludzkich bolączkach, tęsknocie, ale też po prostu o miłości. Początek koncertu o godz. 18.

Zafascynowani światami z „Hobbita”, „Harrego Pottera” czy „Gry o tron” zapominamy o naszej rodzimej mitologii: o naszych prasłowiańskich bogach, bohaterach i bestiach. Przypomną nam o nim twórcy z Teatru im. Juliusza Słowackiego w swoim nowym spektaklu „Smok”, który zobaczymy premierowo w sobotę o godz. 21 na dziedzińcu Zamku na Wawelu. IX wiek. Początki państwa polskiego. Woj Krak zostaje królem nowego państwa i zasiada na tronie w grodzie zwanym na jego cześć Krakowem. W mądrym rozwoju państwa pomagają staremu już władcy jego dzieci: Lech, Krak oraz Wanda. Wtedy nad Krakowem pojawia się… smok. Pustoszy ziemie, zabija zwierzęta i ludzi. Przerażony lud zaczyna składać bestii ofiary. A rządzący szukają sposobu, jak ją pokonać.

Najnowsze

Co w Krakowie