XIX-wieczny most odkryty w trakcie remontu ul. Zwierzynieckiej

Na pozostałości XIX-wiecznego mostu  natrafiono podczas prac budowlanych prowadzonych przy przebudowie ulic Zwierzynieckiej. Według wstępnych ustaleń robotnicy odkryli przyczółki dawnego most nad Rudawą, który miał być zlokalizowany w tym rejonie. – Odkrycie mostu nie wpłynie na termin zakończenia remontu ul. Zwierzynieckiej – mówi w rozmowie z KRKnews.pl Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. 

Na obiekt natrafiono podczas pogłębiania wykopu na skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Retoryka. Do początku XX wieku w miejsce skrzyżowania ulic Zwierzynieckiej, Powiśle i Retoryka znajdowało się stare koryto rzeki Rudawy. W 1817 roku skonstruowano tam   most pontonowy. Konstrukcja opierała się na pływających drewnianych skrzyniach o kształcie prostopadłościanu, na których spoczywały drewniane przęsła. Przeprawy takie były tanie, ze względu na brak konieczności zatrudniania wysoce wykwalifikowanych inżynierów, a jedynie tak zwanych pontonierów czyli specjalnych oddziałów wojsk technicznych.

W 1822 powstał w tym miejscu pierwszy most stały, który przetrwał stosunkowo długo pomimo swojej drewnianej konstrukcji. Pod koniec IXI wieku, w roku 1891 roku w miejsce drewnianej konstrukcji, powstała nowoczesna, żelbetowa konstrukcja ze stalowym łukiem odciążającym.

W 1912 roku koryto Rudawy biegnące ulicą Retoryka znalazło się pod ziemią, stając się częścią miejskiej kanalizacji. 

fot. Archiwum narodowe w Krakowie

 

Przebudowa ul. Zwierzynieckiej zgodnie z harmonogramem powinny zakończyć się w sierpniu 2024 roku.

Jarek Strzeboński 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie