Młodzi krakowianie mają pomysły na ratowanie przyszłości

Musisz przeczytać

„Idźże w retro klimat!” – projekt zespołu Carbon Footprint zwyciężył w finale piątej edycji maratonu projektów społecznych „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!”. Ponad czterdzieścioro młodych krakowian pracowało w dziesięciu drużynach nad kampaniami społecznymi kształtującymi postawy proklimatyczne.

Wśród propozycji przygotowanych przez uczestników „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” znalazły się kampanie mające zachęcić krakowian między innymi do przeciwdziałania marnowaniu żywności i nadmiernej konsumpcji, wybierania diety roślinnej oraz uprawy warzyw w przestrzeni miasta. Do finału zakwalifikowało się sześć drużyn, które swoje propozycje zaprezentowały 30 sierpnia w Urzędzie Miasta Krakowa.

Główną nagrodę w piątej edycji młodzieżowego maratonu projektów społecznych otrzymała propozycja inicjatywy „Idźże w retro klimat!”, opracowana przez zespół Carbon Footprint. To międzypokoleniowy projekt, który skupia się na przeciwdziałaniu nadmiernej konsumpcji i propaguje rozsądne korzystanie z nieodnawialnych zasobów naturalnych. Młodzi ludzie, proponując m.in. raport dotyczący nawyków konsumenckich krakowian i dając za przykład seniorów, którzy nie kupują nadmiernie, chcą propagować odpowiedzialną konsumpcję i realizować kampanię społeczną z wykorzystaniem np. materiałów video i mapy miejsc, gdzie możliwy będzie upcykling (sposób wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości niż surowce, z których powstały, np. europalety przerobione na meble).

Drugie miejsce zajął projekt „Dziecinnie prosty przepis na przyszłość” zespołu Knedliczki proponujący szereg działań edukacyjnych w zakresie żywienia roślinnego wśród krakowskich rodzin i dzieci. A trzecie miejsce to inicjatywa „Ecolendar” opracowana przez zespół Power of 10. To proporcja krakowskiego kalendarza klimatycznego mającego na celu przeciwdziałanie bierności ekologicznej. Kalendarz proponowany przez młodych krakowian zawierałby m.in. porady, statystyki i wyzwania ekologiczne.

– To jest niezwykle ważne przedsięwzięcie. W niedługim czasie będziemy mogli przekazywać pałeczkę kierowania miastem młodym ludziom i sądzę, że to najlepszy moment, żeby oni sami powiedzieli, w którym kierunku chcą iść i jak przekonywać swoich rówieśników do działania. To niezwykle istotne, by włączali się do ogólnospołecznego ruchu na rzecz adaptacji naszego miasta do zmian klimatycznych i przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, które przynoszą zmiany w klimacie – stwierdził Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. Propozycje z „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” zostaną włączone w plany działań miasta.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca