Z Krakowa do Berlina odjeżdżają pociągi humanitarne

Musisz przeczytać

Blisko 200 osób skorzystało w sobotę, 12 marca 2022 roku, przed południem, ze specjalnego transportu humanitarnego do Berlina przez Zgorzelec. Kolejny taki pociąg odjedzie wieczorem o godzinie 20.00, zaś o godz. 23.00 uchodźcy będą mogli skorzystać z pociągu do Hanoweru. Także jutro będzie uruchomione takie specjalne połączenie do Berlina.

– Zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Infrastruktury, udostępniliśmy uchodźcom z Ukrainy możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu humanitarnego do Niemiec. Także jutro będą na nich czekały takie pociągi. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się potrzeby. Wiemy, że było duże zainteresowanie takim kierunkiem. W dotarcie z informacją o tej alternatywnie zaangażowani byli strażacy oraz harcerze. Na numery z prefixem UA w Krakowie zostanie też rozesłany ALERT RCB – z informacją o odjeździe z krakowskiego Dworca Głównego PKP kolejnych pociągów specjalnych do Niemiec – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W piątek, 11 marca 2022 roku, wojewoda Łukasz Kmita podjął decyzję o uruchomieniu na dworcu PKP w Krakowie tymczasowego sztabu służb, w tym służb mundurowych. Wszystko po to, aby wzmocnić bezpieczeństwo w tym miejscu. – Koordynacją punktu dla uchodźców z Ukrainy, znajdującego się na krakowskim dworcu PKP, zajmuje się Miasto Kraków na mocy porozumienia z Wojewodą Małopolskim. Wzmocniona obecność służb w tym miejscu pozwoli lepiej monitorować sytuację i na bieżąco reagować. Chodzi tu o szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. Działania wspierające funkcjonowanie punktu na dworcu i zapewnienie porządku będzie koordynowała Państwowa Straż Pożarna – tłumaczył dziennikarzom Łukasz Kmita.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca