Z Krakowa do Myślenic pociągiem? Kolejny krok w tym kierunku

Musisz przeczytać

Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało listę 79 projektów kolejowych, które znalazły się w drugim etapie programu Kolej Plus. Wśród nich pięć jest z Małopolski.  

Jak czytamy na stronie PKP celem programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia.

– Wkraczamy w drugi etap rządowego programu Kolej Plus. To jest program budowy i rozbudowy linii kolejowych w polskich regionach. Przed pięcioma laty podjęliśmy działania, by przywracać połączenia kolejowe, zwiększać liczbę stacji, na których zatrzymują się pociągi – mówił podczas konferencji prasowej Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.  

Spośród 79 projektów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu programu pięć jest z Małopolski. Najciekawsze zakłada budowę połączenia tzw. „złotego pociągu” z Krakowa do Myślenic. Na razie gotowe jest studium wykonalności projektu pod nazwą: „Nowa jakość w obsłudze szynowym transportem zbiorowym gmin Województwa Małopolskiego: Kraków, Świątniki Górne, Siepraw i Myślenice”, opracowane przez gminę Myślenice.

Pozostałe z projektów małopolskich to: budowa połączeń z Krakowa do Olkusza i Niepołomic oraz rewitalizacja połączeń z Suchej Beskidzkiej do Żywca i na linii Gorlice – Jasło.

Szacunkowy koszt budowy wszystkich 79 połączeń w kraju to ok. 25-30 mld złotych. „Obecnie budżet programu to 6,5 mld złotych, zdecydowana większość propozycji nie zostanie więc zrealizowana” – czytamy w branżowym serwisie rynekkolejowy.pl.

(ko)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca