W ostatnią niedzielę 11 czerwca 2023 roku na tory wyjechał pociąg IC Miechowita. O godzinie 10:20 pociąg wyruszył z Krakowa pod nową nazwą, a oficjalna inauguracja miała miejsce na przystanku w Miechowie, z udziałem ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. W ten sposób PKP Intercity pragnie przybliżyć pasażerom sylwetkę nadwornego medyka Zygmunta I Starego, wybitnego lekarza i humanisty epoki odrodzenia. Właśnie w tym roku przypada pięćsetna rocznica jego śmierci.
W trakcie ceremonii nadania nazwy, minister Adamczyk podkreślił znaczenie modernizacji polskiej kolei – Zatrzymujemy się w Miechowie, ale przecież nie zatrzymujemy polskiej kolei, wręcz odwrotnie – jedziemy dalej, coraz szybciej, do coraz większej liczby przystanków kolejowych, coraz szerszą ofertą dostępu do linii kolejowych – mówił Andrzej Adamczyk. Minister wyraził przekonanie, że polska kolej odzyskuje blask i szacunek, a nowa nazwa pociągu „Miechowita” stanowi część tego procesu.
Minister Adamczyk dodał również, że polska kolej dąży do osiągnięcia strategicznego celu, którym jest komfortowy, przewidywalny i bezpieczny transport kolejowy, mający zastąpić w dużej mierze transport samochodowy. Jego zdaniem, wzrost floty taboru kolejowego jest jednym z kroków w tym kierunku.
Burmistrz Miechowa, Dariusz Marczewski, wyraził wdzięczność za to, że inicjatywa nadania imienia pociągowi IC „Miechowita” została zaakceptowana i znalazła się wśród inicjatyw upamiętniających Macieja Miechowitę. Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity, podkreślił, że nadawanie imion pociągom jest stałą działalnością PKP, mającą na celu promowanie patriotycznych postaw.
Pociąg IC Miechowita będzie kursować codziennie między Krakowem Głównym a Piłą Główną. Wyruszy ze stolicy Małopolski o 10:20 a do Piły dojedzie o 17:01. Po drodze zatrzyma się w Miechowie, Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim czy Poznaniu. W odwrotnym kierunku wyruszy o 11:24, by po niecałych siedmiu godzinach o 18:07 przyjechać do stacji Kraków Główny. Przed nadaniem imienia „Miechowita”, pociąg na tej trasie nosił nazwę „Zefir”.
Maciej Miechowita żył na przełomie XV i XVI wieku. Dzięki swoim dokonaniom i oryginalnym, jak na tamte czasy, koncepcjom leczenia zyskał miano „rodzimego Hipokratesa”. Jego „Conservatio sanitatis” jest jednym z pierwszych polskich traktatów medycznych. Zawierał on ogólne wskazówki, dotyczące zachowania dobrego zdrowia. Natomiast jego najsłynniejszym dziełem jest „Chronica Polonorum” (Kronika Polska), opisująca dzieje Polski do czasów wstąpienia na tron Zygmunta I Starego.
PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy Miechowita pociągowi kursującemu z Krakowa do Piły to kolejna taka inicjatywa przewoźnika. W listopadzie 2021 roku narodowy przewoźnik nadał nazwę Marszałek Piłsudski pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy.
(JS)