Z Krakowa do Warszawy będzie jeździć ekspres Marszałek Piłsudski

W poniedziałek 8 listopada 2021 roku na tory po raz pierwszy wyjechał pociąg IC Marszałek Piłsudski. Taki ekspres będzie kursował na trasie Kraków – Warszawa.

Uroczyste nadanie nazwy miało miejsce na dworcu Kraków Główny, który od kilku miesięcy również nosi imię Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości, towarzyszącej inauguracyjnemu przejazdowi pociągu, prezes zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk wręczył pamiątkową tablicę relacyjną Krzysztofowi Jaraczewskiemu, wnukowi marszałka. Nadanie nazwy jest wspólną inicjatywą PKP Intercity i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Pociąg IC Marszałek Piłsudski będzie kursować od poniedziałku do soboty między Krakowem Głównym a Warszawą Gdańską. Wyjazd z Krakowa o godz. 8:45, przyjazd do stolicy o godz. 12:14.
W odwrotnym kierunku ten ekspres będzie jeździć od poniedziałku do piątku i w niedziele, startując
o 17:00 z Warszawy Gdańskiej i kończąc bieg na Krakowie Głównym o 20:20.

Kursujący między Krakowem a Warszawą pociąg naszego narodowego przewoźnika będzie codziennie przypominać o wielkim Polaku, jakim bez wątpienia był Marszałek Józef Piłsudski i o jego zasługach dla naszej ojczyzny – podkreśla minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Fot. PKP Intercity

PKP Intercity od kilku lat angażuje się w popularyzację i upamiętnianie ważnych postaci historycznych i wydarzeń. Nadanie nazwy „Marszałek Piłsudski” pociągowi kursującemu z Krakowa do Warszawy to kolejne takie działanie. Od sierpnia po torach jeździ lokomotywa oklejona okolicznościową grafiką z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Wiosną 2021 roku po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką, a na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości. W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie