Z tramwajów i autobusów zaczynają znikać automaty biletowe na monety

Kupujesz bilety w automatach w autobusie i tramwaju? Od dziś musisz sprawdzać, czy w pojeździe, do którego wsiadasz, automat biletowy przyjmuje monety. Właśnie zaczyna się likwidacja możliwości płacenia w nich gotówką. Docelowo we wszystkich tramwajach i autobusach miejskich za bilet będzie można płacić tylko mobilnie – kartą lub przez aplikacje.

Wymiana wszystkich automatów biletowych na gotówkę trochę potrwa. W lipcu zostaną przerobione wszystkie automaty, w których można płacić i kartą, i monetami. Jest ich 431. Pierwsze urządzenia będą przystosowywane tylko do płatności gotówkowej już dzisiaj.

Sprawdź, zanim wsiądziesz

Zarząd Transportu Publicznego obiecuje ułatwienia dla pasażerów oczekujących na przystanku, by mogli zorientować się, która płatność jest dostępna w danym pojeździe. Na zewnątrz każdego tramwaju i autobusu ma być umieszczona odpowiednia informacja o tym, jak można płacić za bilet

Warto to sprawdzić zanim wsiądziemy do pojazdu MPK. Albo kupić bilet na przystanku – w automacie stacjonarnym Krakowskiej Karty Miejskiej. Te urządzenie będą zarówno przyjmować gotówkę, jak i realizować płatności kartą. Zarząd Transportu Publicznego nie zamierza tego zmieniać.

Sukcesywnie wymieniane będą także automaty tylko na monety. Jest ich w krakowskich tramwajach i autobusach aż 608 urządzeń. Za jakiś czas w żadnym tramwaju i autobusie komunikacji miejskiej biletu za gotówkę nie kupimy. Uregulować należność za przejazd będzie można tylko kartą lub poprzez aplikacje umożliwiające zakup biletów w smartfonie: iMKA, mPay, moBilet, SkyCash, JakDojade lub zbiletem.pl.

A co ze starszymi osobami?

Przejście w automatach biletowych na płatności bezgotówkowe nie wszystkim się podoba. Na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa radny Józef Jałocha złożył interpelację, w której prosił prezydenta, by wycofał się z tych planów. Jak tłumaczył, wiele starszych osób nie ma karty płatniczej, nie posługuje się też smartfonami, nie korzysta z aplikacji. Im pozostanie jedynie możliwość kupienia biletu na przystanku w automacie stacjonarnym Krakowskiej Karty Miejskiej. O ile taki będzie na przystanku.

„Decyzja o stopniowym wycofywaniu z krakowskich pojazdów automatów opcji płatności gotówką jest zbieżna z wprowadzaniem takich rozwiązań w innych dużych polskich miastach. W dobie pandemii koronawirusa jest rozwiązaniem, które ogranicza kontakt pasażerów z monetami” – czytamy w komunikacie Zarządu Transportu Publicznego.

Bo automaty się zapychały

– Wprowadzenie tylko jednej opcji – płatności bezgotówkowych, jest także efektem różnego rodzaju problemów związanych z obsługą automatów mobilnych. Szczeliny na monety bardzo często były blokowane przez wkładanie w nie m.in. zwiniętych starych biletów czy kawałków papieru, różnego rodzaju przedmiotów: patyczków do lodów lub metalowych elementów czy starych monet. Automaty z gotówką były także dewastowane z powodu kradzieży znajdujących się w środku monet -tłumaczą miejscy urzędnicy.

Możliwości płacenia bezgotówkowego będą jeszcze rozszerzane. Trwają prace nad wprowadzeniem w przyszłości możliwości zapłaty za bilet w automatach przy pomocy systemu BLIK.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie