Za mało zarabiasz, nie możesz starać się o mieszkanie od miasta

Pierwsze mieszkania z zasobów miasta zostały przyznane w ramach programu „Mieszkanie za remont, który umożliwić ma wynajem lokali na czas nieokreślony w zamian za wykonanie w nich remontu. Jednym z kryteriów jest wysokość dochodów – nie może być zbyt niski. 

Aby skorzystać z programu należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze nie można mieć prawa do innego mieszkania i jednocześnie powinniśmy dysponować środkami, które pozwolą na zrealizowanie remontu czy spłatę czynszu. Po drugie dochód nie powinien być zbyt niski – musi umożliwiać spłatę remontu czy czynszu – ale i nie może być zbyt wysoki. Program nie jest rozwiązaniem dla osób, które stać na zakup własnego mieszkania. W Krakowie widełki dochodowe ustalone są na poziomie 2 007,66 zł – 4 684,54 zł i dotyczą gospodarstwa jednoosobowego. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego widełki mieszczą się w przedziale 1 338,44 zł – 3 346,10 zł od osoby.

Takie kryterium dochodowe wyklucza z programu najgorzej zarabiających mieszkańców Krakowa. Urzędnicy tłumaczyli wysokość kryterium dochodowego obawami o wystarczające środki finansowe na przeprowadzenie remontu przez osoby o niskich dochodach.  

Po zweryfikowaniu złożonych do końca czerwca wniosków, zakwalifikowano do programu 50 osób. W początkowym etapie zaproponowano 10 lokali pierwszym dwudziestu osobom z listy remontowej. Z możliwości złożenia oferty skorzystało 16 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się lokal przy ul. Zakopiańskiej 99/19, na który ofertę złożyło pięć osób. Na cztery z wytypowanych lokali nie złożono żadnej oferty.

W ramach rozpatrzenia złożonych ofert, wyłoniono sześciu przyszłych najemców, którzy wyremontują wybrane lokale w ciągu 12 miesięcy od zawarcia przedwstępnej umowy. Aktualne stawki czynszu w lokalach mieszczą się w przedziale od 11,95 zł/m² do 15,22 zł/m². Umowy najmu będą zawierane w najbliższym miesiącu. Kolejne osoby z listy mogą oglądać mieszkania od 2 do 9 listopada i do 10 listopada zgłosić chęć najmu.

Warunkiem przystąpienia do programu „Mieszkanie za remont” jest również brak zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu. Osoba, która ubiega się o mieszkanie w ramach programu, otrzymuje punkty za spełnienie każdego z warunków, ale i również za kwestie pozostałe, jak np. liczba dzieci, niepełnosprawność czy bezdomność. Gdy na jedno mieszkanie jest kilku chętnych, przyznawane jest ono osobie z największą liczbą punktów, czyli w istocie najbardziej potrzebującej.

Przyszły najemca będzie zobowiązany oprócz terminowego płacenia czynszu, do utrzymywania lokalu we właściwym stanie higieniczno-sanitarnym oraz technicznym. Powinien także dbać o części wspólne budynku, np. klatkę schodową, pomieszczenia gospodarcze czy korytarze.

(Jarek Strzeboński)

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie