Zaatakowali duchownych! Ostry zgrzyt podczas Orszaku Trzech Króli w Krakowie

Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Dla jednych to dowód, że w Polsce zaczyna się moralny przewrót, ale dla innych tylko mało znaczący incydent. Podczas niedzielnego Orszaku Trzech Króli w Krakowie protestowali członkowie antyklerykalnej organizacji.

„Zgrzeszyliście myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”, „Twoje milczenie to zgoda na pedofilię”, „Dość bezkarności księży i biskupów” – takie transparenty podczas podczas Orszaku Trzech Króli trzymali członkowie antyklerykalnej organizacji „Dość milczenia”.

 „Dzieje się historia. Jeszcze kilka lat temu taki protest był nie do pomyślenia. Ludzie w czterech ścianach krytykowali Kościół. Teraz z protestem wychodzą na ulice w czasie religijnych uroczystości. Protestują pod kuriami. Stajemy się świeckim krajem szybciej niż nam się wydaje” – napisał na Twitterze Wojciech Karpieszuk, dziennikarz Gazety Wyborczej-Stołecznej.

Zupełnie inne podejście do tematu prezentuje jednak dr Jerzy Bukowski, felietonista KRKnews:

– Jeżeli ktoś miałby jeszcze wątpliwości, czy środowiska antyklerykalne mają w Polsce jakiekolwiek znaczenie, mógł przekonać się o tym dzisiaj na krakowskim Rynku Głównym, gdzie odbywał się finał Orszaku Trzech Króli. Naprzeciw kilku tysiącom uczestników tej radosnej manifestacji wiary chrześcijańskiej stanęło około 30 przebranych za księży i biskupów członków bliżej nieznanej organizacji „Dość milczenia” protestujących przeciw pedofilii duchownych. Gdyby nie chętnie nagłaśniająca każdą antykościelną demonstrację „Gazeta Wyborcza”, nikt nie zauważyłby tej żałosnej garstki – napisał Bukowski.

Jakby nie było, to w samym sercu Krakowa doszło do ostrego zgrzytu. Szczególnie, że – według Gazety Wyborczej –  członkowie „Dość milczenia” zamierzają złożyć doniesienie na dwóch mężczyzn. „Jeden z nich zniszczył transparent, drugi – stanął naprzeciwko nich i hajlował, jednocześnie odmawiając na głos „Ojcze nasz” – podaje gazeta.

jk

Zobacz także