Zabezpiecz urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne przed zimą!

Choć prawdziwe mrozy jeszcze przed nami, to warto już dziś zabezpieczyć urządzenia wodociągowe. To przysłowiowy ostatni dzwonek, by uchronić się przed dodatkowymi, niepotrzebnymi kosztami. Temperatura poniżej zera stanowi największe zagrożenie dla wewnętrznych instalacji wodociągowych w naszych domach.

Jak co roku, Wodociągi Miasta Krakowa przypominają o zabezpieczeniu urządzeń wod-kan na okres mrozów, by zapobiec ewentualnym awariom urządzeń. Choć w ostatnich latach zimy nie są szczególnie mroźne nie oznacza to, że temperatury niewiele poniżej zera powinny być przez nas lekceważone. Są one równie groźne dla niezabezpieczonych instalacji wodociągowych.

– Wystarczy niedomknięte okno w piwnicy, nieuszczelniona brama garażowa, by rano czekała na nas niemiła niespodzianka – zamarznięta instalacja doprowadzająca wodę – mówi Robert Żurek, rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa.

To właśnie w piwnicach i garażach najczęściej zlokalizowane są wodomierze. Niezabezpieczone, narażone są na zamarznięcie. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 0 stopni Celsjusza. Należy więc uszczelnić drzwi i okna takiego pomieszczenia, a także wstawić brakujące szyby i usunąć ewentualne dziury w ścianach. Należy również pomyśleć o przewodach wodociągowych i kanalizacyjnych, które przebiegają przez nieocieplone kondygnacje. Warto je również ocieplić.

Pamiętajmy, o odwodnieniu i zamknięciu zaworów do nieużywanych w okresie zimowym instalacji w ogrodzie, na działce czy w domku letniskowym. Wyjeżdżając w trakcie zimy z domu nawet na kilka dni, ustawmy ogrzewanie na poziomie, który  zapewni dodatnią temperaturę w pomieszczeniach, w których znajduje się instalacja napełniona wodą.

Jeśli jednak niska temperatura spowoduje uszkodzenia, nie zwlekajmy!  Natychmiast powiadommy pogotowie wodociągowe, dzwoniąc na numer 994. Dyspozytorzy Wodociągów Miasta Krakowa pełnią dyżury 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę również w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra.

                                                                                                          (WK)

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie