Zabity i ranni. Policja apeluje

fot. KWP Kraków

Jedna osoba zginęła, a 28 zostało rannych podczas ostatniego weekendu na małopolskich drogach. Wielu wypadków udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowali ostrożność. – Jesienne obfite opady deszczu oraz wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyjają kierującym – mówią policjanci i apelują do kierowców.

– W takich warunkach pamiętajmy aby jechać z prędkością pozwalającą kierowcy kontrolować sytuację na drodze – mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków – zwłaszcza jesienią.

W okresie jesiennym szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy pamiętać, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. – Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie.Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia – dodaje Cisło.

(ip)

fot. KWP Kraków

Zobacz także