Zabójstwo w Prokocimiu: Prokuratura postawiła zarzuty [wideo]

To była szybka i sprawna akcja policji. Mundurowi już kilka godzin po tragedii zatrzymali 42-latka podejrzanego o dokonanie zabójstwa 40-letniego mężczyzny na jednym z osiedli w Prokocimiu. Śledczy zatrzymali również drugiego 42-latka podejrzanego o nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu oraz o niezawiadomienie organów ścigania o zdarzeniu.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze. Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Poniżej zamieszczamy komunikat Prokuratury Okręgowej w Krakowie wydany w tej sprawie.

W dniach od 27 lutego do 1 marca funkcjonariusze Policji z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili wiele czynności operacyjnych i procesowych, w tym przesłuchali kilkunastu świadków, zabezpieczyli i przeprowadzili oględziny kilku nośników z zapisami monitoringów, uzyskali wstępne opinie biegłych z zakresu badań genetycznych.

 

Wykonane czynności i zgromadzony na ich podstawie materiał dowodowy pozwoliły na przedstawienie zarzutów w dniach 29 lutego 2020 roku oraz 1 marca 2020 roku w Prokuraturze, Mariuszowi F. lat 42, któremu zarzucono popełnienie zbrodni z art. 148 §1 k.k. polegającej na zadaniu pokrzywdzonemu dwóch ciosów nożem, w tym jednego w okolice serca, powodującego skutek śmiertelny oraz Maciejowi G l. 42, któremu zarzucono popełnienie występku z art. 162 §1 k.k. i 239 §1 k.k. i art. 240 §1 k.k. w zw. z art. 11 §2 k.k. w zw. z art. 12 §1 k.k., to jest nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu, niezawiadomienie organów ścigania o popełnionym przestępstwie zabójstwa, a także pomaganie sprawcy tego czynu poprzez zacieranie jego śladów.

Po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniach, skierowano w stosunku do obu podejrzanych wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, które Sąd w dniach 29 lutego 2020 roku i 1 marca 2020 roku uwzględnił.

Nadto, będą prowadzone czynności mające na celu szczegółowe ustalenie przebiegu zdarzenia.

Za te czyny grozi Mariuszowi F., kara nie mniejsza niż 8 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Maciejowi G., grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

kl, KWP Kraków, Prokuratura

fot. KWP Kraków

Zobacz także