Zabytkowy tramwaj z Warszawy spędzi wakacje w Krakowie

Tramwajarze z Krakowa wymienili się zabytkowymi tramwajami z tramwajarzami z Warszawy. Odrestaurowany tramwaj SN4 trafił do Warszawy, aby w okresie wakacyjnym wozić turystów odwiedzających stolicę. Z kolei po Krakowie turystów i mieszkańców będzie woził dostarczony z Warszawy wagon N. Przewoźnicy z obydwu miast podjęli taką współpracę, aby popularyzować historię pojazdów komunikacji miejskiej w Polsce.

Wagony, którymi wymienił się Kraków z Warszawą i Poznaniem przez cały okres tegorocznych wakacji będą kursować na sezonowych liniach historycznych.

W tym tygodniu z zajezdni tramwajowej Nowa Huta wyjechał do stolicy odrestaurowany wagon SN4. Niebieski tramwaj oznaczony symbolem SN4 został wyprodukowany w 1910 roku i początkowo był używany w niemieckim mieście Eberswalde. Do Krakowa trafił podczas II wojny światowej. Nim został pieczołowicie wyremontowany przez krakowskich tramwajarzy przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję… altanki w ośrodku wczasowym nad jeziorem

fot. MPK Kraków

W zamian za ten wagon, do Kraków otrzymał  zabytkowy warszawski wagon N. „Jest to wagon z ciekawą historią – stacjonował bowiem w trzech polskich miastach. Od 1949 roku kursował w Warszawie, od 1967 służył w Szczecinie, a w 1995 roku został wyremontowany przez MPK w Krakowie, by znów trafić do Warszawy. Tam od 2002 roku obsługuje linię turystyczną T” – informuje warszawski przewoźnik. 

fot. MPK Kraków

Przypomnijmy, że krakowski przewoźnik podobną wymianę wagonami prowadzi od zeszłego roku z MPK Poznań. W ubiegłym tygodniu do stolicy Małopolski trafił poznański wagon doczepny ND z 1951 roku, w zamian za wagon KSW z lat 40. XX wieku.

Kraków i Poznań wymienią się tramwajami na wakacje

Najnowsze

Co w Krakowie