Zaczęło się! Policja kategorycznie przestrzega ludzi przed Black Friday

Przed Black Friday, a właściwe przed całym okresem związanym z wyprzedażami. Powód? Ruch i tłok w sklepach, który chętnie wykorzystują kieszonkowcy.

Jesienne wyprzedaże to czas, kiedy wyjątkowo chętnie robimy zakupy licząc na duże rabaty. W centrach i galeriach handlowych jest wtedy znacznie więcej klientów niż zazwyczaj, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują tłok panujący w sklepach oraz nieuwagę i pośpiech kupujących.

„Zachęceni licznymi promocjami wpadamy w wir zakupów. Przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji musimy zachować podstawowe zasady ostrożności” – informują policjanci i przedstawiają garść ad, który pozwolą ochronić nasze portfele.

  • Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem.
  • Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja.
  • Jeżeli zdecydujemy się na zakupy przez Internet również musimy mieć się na baczności. Niejednokrotnie przez nieuwagę możemy stać się łatwym celem dla cyberprzestępców. Unikajmy robienia zakupów w miejscach publicznych korzystając z komputera, tableta czy smartfona lub z otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszymy ryzyko dostania się naszych danych (w tym haseł logowania) w niepowołane ręce. Zamawiając wybrany przedmiot zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzamy skorzystać.
  • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub pomimo, że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.
  • Nie zapominajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego sami nie stwarzajmy mu takiej szansy. W przypadku, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą kradzieży, niezwłocznie należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji.

Zobacz także