Aktualności Miasto Polecane

Zaczyna się lato, więc startują remonty. ZIKiT: To najlepszy czas!

Dzieci i młodzież porzucili plecaki, rodzice przygotowują się do wakacji, a urzędnicy posyłają do pracy kolejne ekipy remontowe. ZIKiT latem nie zamierza wypoczywać.

W sobotę przywrócono ruch na całej ul. Zwierzynieckiej, więc linie 1, 2 i 6 wróciły na swoje trasy do Salwatora. Jednocześnie rozpoczyna się trzydniowa przerwa w ruchu tramwajów do Kurdwanowa i remont torowiska na ul. Bieńczyckiej. “Wakacje są najlepszym okresem dla tego rodzaju prac” – zapewnia ZIKiT.

Co z 6, 24 i 50?

Linia nr 6 w ciągu najbliższych dwu miesięcy będzie miała zmianę w sposobie obsługi zakończenia trasy w Kurdwanowie. Od soboty do poniedziałku jej trasa będzie się kończyć w Prokocimiu, podobnie jak tramwajów linii nr 24 i 50. To konsekwencja trzydniowych prac przy montażu tzw. przejazdówki – zwrotnic umożliwiających przejazd z jednego toru na drugi, bez wjazdu na pętlę.

Trzydniowa inwestycja w Kurdwanowie jest niezbędna, bo przez najbliższe dwa miesiące spółka Trasa Łagiewnicka będzie prowadziła przebudowę pętli w Kurdwanowie. Powstanie dodatkowy wyjazd z tej pętli w kierunku tunelu, który ma być poprowadzony pod tzw. Białymi Morzami. Wykonawca ma czas na te roboty do końca września, ale wstępnie deklaruje wcześniejsze zakończenie prac.

W tym okresie linie 6 (co 10 i co 20 minut poza szczytem) i 24 (co 10 minut przez cały dzień) będą dojeżdżały do Kurdwanowa, ale zawracać będą zmieniając tor. Obsługa będzie prowadzona tramwajami dwukierunkowymi, motorowi będą więc zmieniać na końcówce kabinę i ruszać w trasy powrotne. Tramwaje linii 50 będą do końca wakacji jeździły zaś do Prokocimia.

Naprawa torów w ul. Bieńczyckiej

W sobotę zaczął się remont torowiska w ul. Bieńczyckiej. Zarząd Infrastruktury chce przywrócić jego pełną sprawność. Prace są wykonywane przy okazji budowy skrzyżowania z drogą wjazdową na teren inwestycji prywatnego dewelopera. Inwestor pokrywa tym samym część kosztów przebudowy torowiska w ul. Bieńczyckiej.

Prace mają potrwać nie dłużej niż cztery tygodnie, ale wykonawcy remontu będą starali się zakończyć roboty w trzy tygodnie. Z jednej strony chcemy, jak najszybciej uruchomić torowisko w ul. Bieńczyckiej, a jednocześnie pozostawić sobie, jak najwięcej czasy na ewentualne prace remontowe na torach w innych miejscach. Wakacje są do tego rodzaju prac najlepszym okresem ze względu na mniejszą intensywność ruchu samochodowego i spadek o 30 do 50 proc. liczby pasażerów w komunikacji zbiorowej.

ip, ZIKiT