Wojsko zbudowało mosty w Brzegach

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wkraczają w decydującą fazę. Postęp prac widać m.in. w podkrakowskich Brzegach, gdzie mają odbywać się główne uroczystości ŚDM oraz spotkanie papieża Franciszka z młodymi z całego świata. Na terenie Campus Misericordiae powstaje już specjalna konstrukcja pod ołtarz. Gotowe są już mosty, które od połowy maja budowali żołnierze z Wojskowych Jednostek Odbudowy. Mają pomóc w sprawnej komunikacji i ewentualnej ewakuacji pielgrzymów.

W ciągu kilkunastu dni 65 żołnierzy zbudowało cztery tymczasowe mosty, które posłużą w zapewnieniu lepszej komunikacji i dróg ewakuacyjnych w czasie uroczystości w Brzegach. Wszystkie mosty składają się ze stalowej konstrukcji składanej, która pozwala na ich szybkie przemieszczanie i budowanie w wyznaczonym do tego miejscu.

Najważniejszym zadaniem tymczasowych mostów, jest zapewnienie dróg ewakuacyjnych dla pielgrzymów. Pierwotnie specjaliści wyliczyli bowiem, że w przypadku wystąpienia zagrożenia ewakuacja potrwa ok. ośmiu godzin. Dzięki pomocy żołnierzy, czas ten uda się skrócić do czterech godzin, przy założeniu, że w uroczystościach będzie uczestniczyło ok. 2,5 mln pielgrzymów. Mosty pozwalają na przeprawę od 68 do 120 tys. osób na godzinę.

Tymczasowe mosty zbudowane w Brzegach zostaną zdemontowane po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży.

(pt)fot. iStock.com/Michal Czyz

Najnowsze

Co w Krakowie