Zadbaj o zdrowie i wybierz się na darmowe badania! Właśnie zaczęła się niezwykle ważna akcja!

Profilaktyka nowotworów piersi, porady fizjoterapeutów i dietetyków czy wizyta u stomatologa. Podczas XVII Krakowskich Dni Zdrowia oraz Małopolskich Dni Profilaktyki i Zdrowia przez tydzień będzie można wykonać darmowe badania czy skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty. W akcji weźmie udział aż 40 placówek medycznych, a mieszkańcy będą mogli wykonać aż 5 tys. badań!

Od 23 do 29 września będą obywać się XVII Krakowskie Dni Zdrowia oraz Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia. Jest to wspólne przedsięwzięcie gminy Kraków oraz województwa małopolskiego. Dzięki akcji Małopolanie będą mogli zbadać się w 40 placówkach medycznych m.in. Krakowie, Rabce-Zdroju, Nowym Sączu czy Zakopanem.  

– Krakowskie Dni Zdrowia obejmują coraz więcej specjalizacji. To jest bardzo ważne, bo mamy wiele punktów, gdzie warto uderzyć profilaktyką. Przede wszystkim chodzi o dzieci, bo to obszar wymagający dużego zainteresowania. To kwestie związane z układem oddechowym, chorobami psychicznymi jak depresje czy stany lękowe, które występują w młodym wieku. Trzeba zwrócić uwagę na alergie, bo w ostatnich latach rozwijają się w bardzo różnym okresie życia, nawet w późnej dorosłości – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. 

Z tej okazji w najbliższą sobotę, 28 września na Rynku będzie można wykonać liczne badania. Z kolei 29 września, w niedzielę rozpoczną się obchody Światowego Dnia Serca, współorganizowane z Krakowskim Oddziałem Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie. Od 25 do 27 września będzie odbywać się XXVIII Konferencja Zdrowych Miast Polskich. 

– Na Rynku będzie można zbadać poziom cukru, cholesterolu czy zmierzyć ciśnienie. Odbędą się konsultacje z kardiologiem czy internistą. Również będą kardiolodzy dziecięcy – informuje prof. UJ dr. hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk, z Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć 

– Profilaktyka jest niezwykle ważna. To jest hasło sloganowe „lepiej zapobiegać niż leczyć” i obserwujemy coraz większą świadomość krakowian i Małopolan, jeśli chodzi o zdrowie. Ludzie powinni wiedzieć, że zdrowie jest w ich rękach i mają naprawdę bardzo dużo do zrobienia. Nie mogą przenosić odpowiedzialności na lekarzy czy tabletki. To musi być aktywne współdziałanie lekarzy i krakowian – stwierdza specjalistka. 

XVII Krakowskie Dni Zdrowia oraz Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia są świetną okazją do darmowej wizyty u specjalisty czy wykonania podstawowych badań. Jest to również zachęta do przeprowadzania regularnych i profilaktycznych badań. Bez względu na wiek będzie można sprawdzić, czy jest się w dobrej formie. Dzięki temu może okazać się, że właśnie uratowaliśmy nasze zdrowie i przedłużyliśmy życie o nawet kilka lat. 

– Nieleczone nadciśnienie tętnicze od 3 do 7 razy częściej powoduje udar mózgu. Amputacja nogi z powodu cukrzycy przewija się w nawet naszych rodzinach. Wyobraźmy sobie, że potrafimy zapobiegać tym czynnikom ryzyka, czasami wspomagać je farmakoterapią i możemy przez to zdecydowanie wydłużyć życie. Dla niektórych czynników są to 3, 7 czy 10 lat dłuższego życia, w lepszym komforcie. Jest o co walczyć – przekonuje prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec, konsultant Województwa małopolskiego w dziedzinie kardiologii.  

Coraz więcej Małopolan chce się badać

– Frekwencja jest z roku na rok coraz większa. Widać, że istnieje głód na tego typu badania. Jest to także związane z ogromnymi kolejkami do specjalistów. Często to sprawia, że pacjenci rezygnują z badań. Tutaj jest szansa na poddanie się podstawowym badaniom. W każdym roku okazuje się, że znaleźliśmy pacjentów z poważnymi schorzeniami, o których nie wiedzieli. Dzięki wykonaniu badań na Krakowskich Dniach Zdrowia dowiadują się o tym i mają szansę na podjęcie leczenia – opowiada Kulig. 

– Najczęściej wykrywamy nadciśnienie tętnicze. To jest podstępna choroba i niestety nie boli. Zazwyczaj widzimy już skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Dość często rozpoznajemy cukrzycę i hipercholesterolemię. Wysoki cholesterol to bardzo wysoki problem wśród społeczeństwa – stwierdza prof. UJ dr. hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk, z Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

js

Najnowsze

Co w Krakowie