Zagranica ciągnie do Małopolski!

Małopolska to wciąż jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów region Polski. W ubiegłym roku do naszego województwa przyjechało aż 13,9 mln turystów, którzy zostawili tu ponad 13,3 mld złotych – tak wynika z najnowszego raportu badania ruchu turystycznego w Małopolsce – to lepszy wynik niż w roku 2014, gdy turystów było mniej i częściej chwytali się za kieszeń.

– Dzięki krajobrazom, historii i zabytkom jesteśmy bezkonkurencyjni w Polsce – podsumowywał raport członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. Potwierdzają to nie tylko liczne wyróżnienia dla Krakowa i okolicy, ale również suche liczby z których wynika, że z roku na rok Małopolskę odwiedza coraz więcej osób.

W 2014 roku do naszego regionu przyjechało 13,1 mln osób, które wydały w czasie swojego pobytu około 11,2 mld złotych, czyli o ponad 18,7 proc. mniej niż w roku 2015. – Pozostawienie ponad 13 miliardów złotych w Małopolsce to wynik absolutnie imponujący – podkreślał Leszek Zegzda.

Przedstawiciele władz wojewódzkich zwrócili uwagę, że z roku na rok rośnie znaczenie turystyki aktywnej. Przybywa bowiem turystów, którzy wybierają Małopolskę ze względu na stacje narciarskie, obiekty sportowe i turystykę rowerową. Największą liczbę odwiedzających nasz region nadal stanowią Polacy (ok. 11 mln osób). Z kolei wśród zagranicznych turystów najwięcej było osób, które przyjechały do małopolski z Wielkiej Brytanii (20,3 proc.) i Niemiec (16,3 proc.). Nie brakowało również gości z Francji, Włoch, Hiszpanii, Holandii oraz Stanów Zjednoczonych.

Wzrost liczby turystów to jednak nie wszystko. Turyści zwrócili również uwagę, że poprawia się infrastruktura turystyczna i sama baza noclegowa, która została bardzo dobrze oceniona przez zagranicznych gości.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie