Zajęcia z terroryzmu. Jeszcze przed ŚDM?

Sala lekcyjna zamieni się w salę koncertową. Jeden z uczniów wcieli się w role… terrorysty. Pozostali będą uczyli się, jak się zachować w takiej sytuacji. To jeden z pomysłów na zajęcia praktyczne z… terroryzmu. A konkretnie „jak się zachować w czasie ataku terrorystycznego”. Lekcje miałyby być wprowadzone do krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Pomysł związany jest między innymi z organizacją w Krakowie Światowych Dni Młodzieży w lipcu tego roku. – Sam dostaję sporo informacji od moich rówieśników, którzy obawiają się zamachu podczas tego wydarzenia. Ma do nas przyjechać wiele młodych osób z różnych krajów, a to czyni okazję dla terrorystów. Warto więc, aby uczestnicy imprez masowych wiedzieli jak się zachować w sytuacji zamachu – tłumaczy nam Konrad Grybel, który jest pomysłodawcą zajęć w krakowskich szkołach.

Konrad Grybel / fot. mrk.krakow.pl
Konrad Grybel

Swoim pomysłem podzielił się już na komisji edukacji, gdyż sam jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta. – Zajęcia „jak ustrzec się przed zamachem” mogłyby odbywać się w ramach edukacji o bezpieczeństwie lub w ramach lekcji dodatkowych – mówi młody samorządowiec, który kształci się w Zespole Szkół nr 1 im św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie na kierunku logistyka służb mundurowych dla wojska. Swoją przyszłość planuje związać z pracą w Siłach Zbrojnych RP.

Twierdzi, że najpierw należałoby przeszkolić nauczycieli, którzy później prowadziliby zajęcia teoretyczne i praktyczne. – Takimi szkoleniami mogłaby zająć się policja, urzędnicy z magistratu lub przedstawiciele ministerstwa – uważa Grybel. Sugeruje, że uczniowie powinni mieć także zajęcia praktyczne. – Sala lekcyjna mogłaby imitować na przykład salę koncertową, do której wtargnął terrorysta, a zadaniem nauczyciela byłoby pokazać uczniom jak się zachować w takiej sytuacji – dodaje samorządowiec.

Na razie nie wiadomo czy takie lekcje uda się wprowadzić  jeszcze przed ŚDM. Nie wiadomo też kto miałby za nie zapłacić. Zdaniem pomysłodawcy, pieniądze można byłoby wygospodarować z budżetu gminy. – Miasto mogłoby na przykład wydrukować poradniki, a policja przeszkolić nauczycieli – mówi Konrad Grybel.

Łukasz Mordarski

fot. The U.S. Army via Foter.com

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie