Załóż kolorowe skarpetki. Dzisiaj obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki

Dzisiaj  obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto jest z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a ustanowiono je w 2005 roku. Tego dnia ludzie na całym świecie zakładają dwie różne skarpetki na znak solidarności z osobami obarczonymi tym syndromem.

Znakiem solidarności z osobami z zespołem Downa od kilku lat jest włożenie tego dnia dwóch różnych skarpetek – najlepiej w wesołych kolorach. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji

Do akcji przyłączyły się krakowskie szkoły. Szkoła podstawowa nr 103 zachęca uczniów do okazania solidarności z osobami z Zespołem Downa – „21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także dzień solidaryzowania się z osobami chorymi na Zespół Downa. Zapraszamy do wzięcia udziału w Dniu Kolorowej Skarpetki. Prosimy, aby w tym dniu uczniowie założyli dwie różne, kolorowe skarpetki jako symbol naszej integracji z osobami z Zespołem Downa. Nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły także zachęcamy do włączenia się w to kolorowe święto” – możemy przeczytać na stronie szkoły.

Inicjatorem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Po raz pierwszy świętowano w 2005 roku. Od 2012 roku Światowy Dzień Zespołu Downa odbywa się już pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów – przypadająca na 21 dzień trzeciego miesiąca w roku – ma charakter symboliczny. Nawiązuje bowiem do podłoża choroby. Otóż to właśnie obecność trzeciego, dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów prowadzi do wystąpienia zespołu Downa

Zespół Downa to zbiór wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Chromosomy te mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.

Najnowsze

Co w Krakowie