Zamek Królewski na Wawelu otrzymał prestiżowe wyróżnienie

Złota Pinezka to wyróżnienie przyznawane przez Google dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W Małopolsce nagrodę otrzymał Zamek Królewski na Wawelu – jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości, w 1930 roku Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju.

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił jedno najlepiej oceniane miejsce w każdym z 16 województw, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. Nagrody zostały przyznane z okazji 15. rocznicy uruchomienia wirtualnej mapy. Laureatem Złotej Pinezki w województwie małopolskim jest Zamek Królewski na Wawelu. To jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Muzeum gromadzi kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Zamek Królewski jest też ważnym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku.

Złote Pinezki to tak naprawdę nagroda przyznawana w imieniu podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu można było wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. Zamek jest też miejscem licznych koncertów – zarówno muzyki symfonicznej, jak i kameralnej – oraz przedstawień operowych i pokazów tańców dworskich. Zamek Królewski na Wawelu obecnie ma już ponad 100 tys. opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,7.

– To miejsce, którego nie można pominąć będąc w Krakowie. Zamek, i jego otoczenie, od lat przyciąga i zachwyca miliony turystów. Nie dziwi więc, że właśnie do niego trafia wyróżnienie. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.

Do tej pory przyznano 9 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, a w województwie świętokrzyskim Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

W województwie małopolskim wśród najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych w czerwcu br. znaleźć można takie miejsca jak: Morskie Oko, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Dolina Kościeliska, Turbacz, Zamek na Wawelu, Tatry, Rysy oraz Jezioro Czorsztyńskie.

Najnowsze

Co w Krakowie