Zamiast uruchomienia wielkiego pieca postojowe dla wszystkich pracowników ArcelorMittal

Fot. Paweł Krawczyk

Wciąż nie wiadomo, kiedy pracę wznowi wielki piec w krakowskiej hucie. I pewnie nie szybko, bo od 1 maja do końca lipca wszyscy pracownicy ArcelorMittal będą na postojowym. O decyzji władz koncernu metalurgicznego i porozumieniu ze związkami zawodowymi poinformowali związkowcy.

Porozumienie określające warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego zostało podpisane 29 kwietnia 2020. Określa ono warunki wypłacania postojowego. Związkowcy informują, że początkowa propozycja zakładała wypłatę postojowego w wysokości 50 proc. dotychczasowej pensji. Ale ostatecznie przyjęto warunki korzystniejsze dla pracowników.

Zgodnie z zawartym porozumieniem pracownik ArcelorMittal przebywający na przestoju ekonomicznym będzie otrzymywał:
– 80 proc. wynagrodzenia w przypadku, gdy okres przebywania na przestoju ekonomicznym nie przekracza 14 dni roboczych;
– 75 proc. wynagrodzenia w przypadku, gdy okres przebywania na przestoju ekonomicznym wynosić będzie od 15 do 24 dni roboczych;
– 70 proc. wynagrodzenia, gdy okres przebywania na przestoju ekonomicznym wynosić będzie od 25 do 40 dni roboczych;
– 60 proc. wynagrodzenia, gdy okres przebywania na przestoju ekonomicznym wynosić będzie ponad 40 dni roboczych.

Zawarte porozumienie przewiduje, że od 1 maja 2020 r. do 31 lipca 2020 r. wprowadza się w spółce ArcelorMittal Poland przestój ekonomiczny. dla wszystkich grup zawodowych. W tym czasie pracę będą świadczyć pracownicy niezbędni z punktu widzenia realizacji złożonych przez klientów zamówień, odpowiedzialni za ciągłości produkcji, płace, finanse, informatykę czy zakupy. O wytypowaniu pracowników do pracy spółka poinformuje każdorazowo pracownika z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Cała treść porozumienia związkowców i ArcelorMittal  – https://mzzpamdg.pl/porozumienie-postojowe-podpisane/

W ubiegłym roku ArcelorMittal czasowo wstrzymał pracę wielkiego pieca. Na początku tego roku koncern poinformował, że wznowi produkcję stali w Krakowie, ale po wybuchu epidemii koronawirusa odłożył uruchomienie wielkiego pieca.

GS

Uruchomienie wielkiego pieca w Nowej Hucie odłożone w czasie

Zobacz także